قالب وردپرس افزونه وردپرس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه » اخبار » اجتماعی » چطور با افراد بی ادب و پررو رفتار کنیم ؟
افراد بی ادب
افراد بی ادب

چطور با افراد بی ادب و پررو رفتار کنیم ؟

اینجور آدمای بی ادب همه جا هستن. فامیل، عروس، همکار همه جا هستن. در این پست میخوام بهتون چندتا ترفند و سیاست زنانه یاد بدم تا از شر این ادما خلاص شید و وقتتون و صرف جنگیدن با این ادما نکنید. در ادامه با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید

پذیرش یه مسله مهمه فرض کن وقتی یه دیوونه به ادم حرف زشت میزنه ممکنه اصلا عکس العمل نشون ندیم چون پذیرفتیم که دیوونس و انتظاری از دیوونه نداریم حالا اگه شما بپذیری که فلانی ادمی با این رفتاره راه حل اسونه و اصلا اهمیت نمیدی که بخوای ناراحت بشی . و از طرف دیگه این رو بدون تو شخصیتت رو با افکار و رفتارت میسازی و حرفها و فحشهایی که یه ادم بد به شما نسبت میده نشان دهنده شخصیت شماا یا کوچک کننده شخصیت شما نیست .

عصبانی نشوید! چرا باید اجازه دهید یک نفر دیگر احوال شما را تعیین کند؟
وقتی کسی به ما بی ادبی می کند، اولین واکنش ما محافظت از خودمان است. ناراحت می شویم و با چیزی مثل این پاسخش را می دهیم:«چطور جرات می کنی با من اینطور حرف بزنی؟» «سر من داد نزن!» با این روش، ما این فرد عصبانی را به مشکل خودمان تبدیل می کنیم.فحاش

با افراد بی ادب چه کنیم؟

بهتر نبود اگر همه افراد گستاخ و بی‌ادب را جمع می‌کردند و به یک جزیره دورافتاده می‌فرستادند تا دیگر مجبور به برخورد با آنها نباشیم؟

اما صبر کنید، راه‌های هوشمندانه‌تری هم برای کنار آمدن با این افراد وجود دارد.

رفتار با افراد بی ادب
رفتار با افراد بی ادب

با افراد بی ادب و بد دهن اینگونه رفتار کنید

بهش بگید بنظر میاد روز سختی داشتی

چرا باید اجازه دهید فرد دیگری مشخص کند چه احساسی داشته باشید؟ عصبانی شدن به آن فرد کمک می کند روی وضعیت احساسی شما کنترل پیدا کند. این قدرت زیادی است که می توانید به آن فرد بدهید، مخصوصاً به کسی که به شما توهین و بی ادبی کرده است.

اگر دربرابر میل اولیه تان برای دفاع از خود مقاومت کنید، از اتفاقی که خواهد افتاد غافلگیر خواهید شد. به جای «چرا با من اینطور رفتار می کنی؟» سعی کنید بگویید، «به نظر میاد روز سختی داشتی.» به جای «من کاری نکردم. با من اینطوری حرف نزن!»

بگویید، «به نظر میاد ناراحت شدی.» مشکل او را به مشکل خودتان تبدیل نکنید. مشکل خودش است، نه مشکل شما.

به محض اینکه کلمه «من» را استفاده کنید، دینامیک روانشناختی به طور قابل توجهی تغییر می کند. آنوقت آن مسئله به چیزی بین شما و او تبدیل می شود. با استفاده از کلمه «تو» یا «شما» توپ را در زمین آن فرد نگه می دارید و مشکل فقط متوجه خود او خواهد بود.

این مسئله ارتباطی با شما پیدا نمی کند البته به شرط اینکه سعی نکنید آن را به خودتان ارتباط دهید.

متوجه خواهید شد که وقتی با حالت دفاعی به او واکنش نمی دهید، دیگر ناراحت نخواهید شد. تا زمانیکه خودتان نخواهید خودتان را وارد آن موضوع کنید، آن موضوع هیچ ربطی به شما نخواهد داشت.

گاهی اوقات انتقاد به شکل توصیه هایی با بسته بندی زیبا ارائه می شوند. در چنین مواردی از آن فرد تشکر کرده و بعد تصمیم بگیرید که حرف او اعتباری داشته است یا خیر. گاهی اوقات سخت می توانید آن پیام را از پیام رسان آن جدا کنید، ولی وقتی این کار را کردید، ممکن است متوجه شوید که توصیه خوبی بوده است.

برای او دلسوزی کنید

حتی اگر انتقاد او مسخره یا خودخواهانه هم بود باز از او تشکر کنید. اگر فهمیدید که آن توصیه بیشتر از اینکه سازنده باشد قصد تحقیر شما را داشته است، احتمالاً آن فرد ناراحتی داشته است و برای اینکه خودش احساس بهتری نسبت به خود پیدا کند مجبور شده اینکار را بکند. برای او دلسوزی کنید و حرفش را به خودتان نگیرید. اگر عصبانی یا ناراحت شوید، مثل این است که بخواهید مرد ۹۰ ساله ای که قصد دعوا با شما را داشته است، کتک بزنید. اول اینکه هر اتفاقی هم که بیفتد، نمی توانید برنده شوید. دوم اینکه، چکار دارید می کنید؟

حالت دفاعی به خودتان نگیرید. فقط بگویید، «خیلی ممنون. به حرفت فکر می کنم.»

 یادتان باشد، خیلی وقت‌ها آن فرد گستاخ خود شما هستید.

شاید این بار نه ولی بارها شده است که خودتان هم گستاخی کرده‌اید. و البته این به آن معنی نیست که آدم بدی هستید. پس دفعه بعد که کسی با گستاخی با شما رفتار کرد، یادتان باشد که او هم درست مثل شما انسان است و بی‌ادبی او به این معنی نیست که آدم بدی است.

از خودتان دفاع نکنید

شما نمی توانید بر این افراد پیروز شوید چون در ذهنشان منبع تمام گناه ها و رفتارهای نادرست شما هستید و هر آنچه می گویید باعث می شود که آنها شما را در این ماجرا مقصر اصلی بدانند.

اجازه ندهید فرد غیر قابل تحمل فردی مشابه شما بسازد

رحمتی در ادامه عنوان کرد: اگر مراقب نباشید ممکن است زمانی متوجه شوید که تمام حرکات و رفتار فرد غیر قابل تحمل را تکرار می کنید بدون اینکه خودتان بخواهید.

به خودتان نگیرید

وقتی کسی بی‌ادبی می‌کند، مخصوصاً وقتی نظر شخصی درمورد شما می‌دهد ، خیلی راحت ممکن است موجب ناراحتی‌تان شود.

اما دست خودتان است که چطور واکنش دهید. اگر رفتار بی‌ادبانه آن فرد را مشکل خودش نه مشکل خودتان ببینید، قدرت در دستان شما خواهد بود.

خشم افراد غیر قابل تحمل و بی ادب را مهار کنید

آرامشتان را حفظ کنید و به سوی آنها کلمات خشونت آمیز پرتاب نکنید.

گریه نکنید چراکه این کار باعث برانگیختن این افراد می شود تا رفتار و حرکات مشکل آفرین خود را ادامه دهند، سعی کنید از این حرکات و رفتارشان چشم پوشی کرده و آنها را نادیده بگیرید.

مراقب خشم و عصبانیت خود باشید

این واقعیت را در نظر بگیرید که خشم و عصبانیت شما هدیه ای گرانبها برای فرد غیر قابل تحمل است

در هنگام عصبانیت هر کاری که انجام می دهید و هر چیزی که می گویید مرتباً در مورد شما به کار برده خواهد شد.

ببینید چرا؟

آدمها دلایل خاص خودشان را برای بی‌ادبی دارند. شاید روز بدی را گذرانده باشند. یا اینکه عجله دارند و تصور می‌کند وقتی برای رفتار مودبانه و احترام گذاشتن ندارند. شاید هم اصلاً متوجه رفتار بی‌ادبانه خود نشده باشند. تا وقتیکه از آنها نپرسید دلیل رفتار آنها را نخواهید فهمید.

آرامش خودتان را حفظ کنید و از او سوال کنید، “من فکر می‌کنم رفتار شما غیرمحترمانه است. چرا چنین رفتاری با من داری؟”

کمی انتقادی برخورد کرده و آن گستاخی را بررسی کنید.
کسی با شما بدرفتاری و بی‌ادبی کرده است. دقیقاً چه کرده یا چه گفته است؟ آیا واقعاً منظوری داشته است؟ اگر منتقدانه به موقعیت نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بیشتر گستاخی‌های افراد بی‌منظور است و به همین دلیل می‌توانید با خونسردی از آنها بگذرید. در موارد بسیار نادر فرد برای بی‌ادبی خود دلیل و هدفی دارد و باز هم برخورد انتقادی کمکتان می‌کند ریشه رفتار آن فرد را بررسی کرده و متوجه دلیل کارش شوید.

خودتان وارد این داستان نشوید

دلتان می‌خواهد سر این فرد گستاخ داد بکشید؟ به هیچ وجه اینکار را نکنید. چنین کاری وضعیت را بهتر نخواهد کرد. چه آن فرد این رفتار را عمدی یا غیرعمدی نشان داده باشد، شما باید احترام خودتان را حفظ کنید و اجازه ندهید آن رفتار گستاخانه شما را تحریک کند.

دور شوید.

گستاخی و بی‌ادبی رفتاری بسیار آزاردهنده است اما خارج کردن خودتان از آن موقعیت سریع‌ترین و ممطئن‌ترین راه برای جلوگیری از رفتارهای بی‌ادبانه دیگران است.

حتی اگر هنوز مشغول حرف زدن با شما بود، دور شوید. اگر این فرد غریبه بود، که مجبور نیستید باز هم در آینده او را ببینید اما اگر از دوستان یا همکارانتان بود، خیلی زود خواهند فهمید که بی‌ادبی کردنشان با شما به هیچ کجا نخواهد رسید و دفعه بعد سعی خواهند کرد که مودب‌تر باشند.

پیشنهاد کمک دهید

بعضی از گستاخی‌ها بخاطر بدرفتاری است. اما خیلی وقت‌ها فردی که به شما بی‌ادبی و گستاخی می‌کند به این دلیل است که از چیزی خسته و درمانده است. و اگر در توانتان باشد که مشکل آن فرد را حل کنید، خواهید توانست بی‌ادبی او را به قدرشناسی تبدیل کنید. اما یک هشدار: فقط زمانی پیشنهاد کمک دهید که بتوانید این کار را فوراً انجام دهید چون وعده کمک کردن بر درماندگی‌ آنها اضافه می‌کند.

گستاخی را یک عادت بدانید

بعضی‌ها به این دلیل بی‌ادب هستند که همیشه همینطور بوده‌اند. وقتی بی‌ادبی و گستاخی به شکل یک عادت دربیاید، ترک کردن آن خیلی سخت خواهد شد حتی اگر فرد واقعاً تصمیم به تغییر بگیرد. هیچوقت نباید عادت‌های گستاخی دیگران را به خودتان بگیرید.

سعی نکنید تغییرشان دهید

اگر کسی بخواهد بی‌ادب باشد شما نمی‌توانید او را مجبور به مودب بودن کنید. درواقع، اینکه سعی کنید در رفتار او تغییر ایجاد کنید باعث بدتر شدن رفتارش خواهد شد. گاهی وقت‌ها بهترین انتخاب شما این است که قبول کنید بی‌ادبی و گستاخی آنها تقصیر شما نیست و اجازه دهید خودشان متوجه اشتباهشان شوند.

با مهربانی با گستاخی بجنگید

اجازه ندهید که گستاخی دیگران باعث شود شما هم به همان روش پاسخ دهید. بهترین راه برای مقابله با گستاخی این است که رابطه دوستانه و محبت‌آمیز خود را حفظ کرده و به آن فرد فرصت دهید کمی آرام شده و رفتارش را با شما تعدیل کند.

برخلاف افراد غیر قابل تحمل فردی محبوب و قابل قبول باشید

این روانپزشک تصریح کرد: زندگی خود را بر مبنای صبر و بردباری تواضع و فروتنی و محبت و مهربانی بنا کنید چراکه اینها صفاتی هستند که افراد غیر قابل تحمل از آنها برخوردار نیستند.

وی خاطرنشان کرد: همه ما تحت تأثیر افرادی هستیم که در پیرامون ما قرار دارند به دیگران احترام بگذارید و اگر از جانب دیگران مورد احترام قرار نمی گیرند این مشکل مربوط به آنهاست دیگران را درک کنید تا دیگران نیز شما را درک کنند.

افراد بی ادب
افراد بی ادب

مثال های پاسخ دادن به افراد بی ادب

اگر دوست داشتید، می توانید بدون داشتن لحن تمسخرآمیز از خودش سوال کنید که چطور توانسته تا این حد موفق و توانمند باشد!

  • نظر:«می دونی، تو اون جلسه واقعاً از موضوع پرت بودی!»

پاسخ:«جدی؟ باید بعداً یه نگاهی بهش بکنم. چه جالب که تو حواست به من بوده! جلسه برای تو چطور بود؟»

  • نظر:«می دونی این لباس خیلی بهت نمیاد!»

پاسخ:«مرسی که بهم گفتی. خیلی ها همچنین چیزی به آدم نمیگن چون ممکنه ناراحت بشم. تو واقعاً فوق العاده ای! این سلیقه تو مُد و لباس رو از کجا آوردی؟»

  • نظر:«فکر می کردم میخوای وزنت رو پایین بیاری. فکر میکنی درسته اینو بخوری؟»

پاسخ:«واقعاً مرسی که بهم یادآوری کردی تو رژیمم. ممنون. به نظر میاد خودت اراده خیلی خوبی داری. لطفاً بگو چطوری اینقدر بااراده شدی.»

این فرد به این دلیل به شما بی احترامی می کند که دوست دارد خودش احترام جلب کند. با تشکر از او بخاطر نظری که داده، چیزی که می خواسته را به او می دهید و جنگ را تمام می کنید.

البته، همه انتقادها از آدم های مشکل دار نیست. و فقط به این دلیل که آن انتقاد با لحن محبت آمیز بیان نشده به این معنی نیست که آن فرد برای شما ارزشی قائل نیست. فقط ممکن است که نتوانسته باشد به طور موثر و بامحبتی انتقادش را به زبان بیاورد.

همیشه باید به خاطر داشته باشیم که تا می توانیم جلو زبانمان را بگیریم. بنابراین دفعه بعدی که خواست با انتقادش عصبانی و ناراحتتان کند، یادتان باشد اگر به او جواب ندهید هیچ چیز را از دست نمی دهید.

حتما شما هم گیر همچین ادمایی افتادید با چه روشی باهاشون برخورد می کنید ؟ نظرات و پیشنهادات خود را در بخش دیدگاه این پست با ما در میان بگذارید.

مطلب پیشنهادی

افزایش امنیت وردپرس

بالا بردن امنیت وردپرس با افزونه Wordfenece

اگر مدیر یک سایت وردپرسی هستید بهتون توصیه میکنم حتما افزونه امنیتی وردپرسی را نصب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *