قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » اخبار » ضد عفونی کردن ماسک کرونا درست است ؟
ضد عفونی کردن ماسک کرونا
ضد عفونی کردن ماسک کرونا

ضد عفونی کردن ماسک کرونا درست است ؟

تو این روزها که کل جهان درگیر ویروس کرونا هست. خیلی ها هستن که دیدم ماسک هاشوم با مواد ضدعفونی میکنند و دوبار مصرف میکنند . به نظرتون این کار درست هست؟ در ادامه با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید !

مطابق دستورالعمل های منتشر شده سازمان جهانی بهداشت، افراد سالم فقط در زمانی که با فرد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا (دارای علائم سرفه های خشک، عطسه و تب) مواجهه دارند نیاز به استفاده از ماسک مناسب را دارند.

مردم سالم در شرایط معمولی نیازی به استفاده از ماسک ندارند. هیچ شواهدی در مورد مفید بودن استفاده از ماسک برای محافظت از افراد غیر بیمار وجود ندارد. در صورت تمایل به استفاده از ماسک، ماسک های جراحی معمولی نیز برای افرادی عادی مناسب است.

زمانی که فرد سرفه یا عطسه های مداوم دارد نیز به استفاده از ماسک مناسب (جراحی، N95 یا P2) نیاز دارد، در صورت عدم امکان استفاده از ماسک، فرد می تواند بر روی دستمال کاغذی و یا روی بخش بالایی آستین لباس خود سرفه یا عطسه کند. البته باید توجه داشت که دستمال کاغذی مورد استفاده بلافاصله در سطل درب دار دور انداخته شود. استفاده از ماسک N95 یا P2، فقط برای افرادی که با بیماران مبتلا به کرونا ویروس مواجهه دارند و همچنین کادر درمانی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و درمانی، توصیه می شود. استفاده از این نوع ماسک ها برای افراد عادی توصیه نمی شود.

مردم عزیز توجه داشته باشند که استفاده از ماسک فقط زمانی که همراه با شستشوی مداوم دست ها با آب و صابون مایع یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی باشد، موثر است. در غیر اینصورت، استفاده از ماسک به تنهایی محافظتی از فرد ایجاد نمی کند.

ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند

هنگام برداشتن ماسک از روی صورت، دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشد و باید ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته شود.

پس از برداشتن ماسک از روی صورت فورا ماسک را در یک سطل پسماند درب دار دور بیاندازید و دست ها را با آب و صابون مایع و یا مواد ضدعفونی کننده با پایه الکلی مناسب (۶۰ الی ۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و تمامی دست شسته شود.

در صورت استفاده از ماسک، باید از قرار گرفتن کامل ماسک بر روی دهان و بینی به طوری که هیچ نفوذی از اطراف نداشته باشد، مطمئن شوند و آن را از لحاظ مناسب بودن اندازه و پوشش کامل بینی و دهان و تنفس بدون نشت از اطراف چک کنند. در صورت عدم رعایت نکات فوق استفاده از ماسک می تواند باعث در معرض قرار گرفتن بیشتر فرد و احتمال خطر بیشتری شود.

ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نشود.

زمانی که ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است.

ببینید مواد ضد عفونی کننده چه اثری روی ماسک می گذارند؟

در این ویدیو نشون داده میشه که مواد ضد عفونی کننده چگونه اثر محافظتی ماسک رو از بین می برند.

ضد عفونی کردن ماسک کرونا
ضد عفونی کردن ماسک کرونا

درصد الکل مناسب برای ضدعفونی ۶۰ تا ۷۰ درصد است

استاندارد مصرف الکل برای ضدعفونی دست و سطوح تماس، درصد الکل مناسب، ۶۰ تا ۷۰ درصد است. الکل های صنعتی که غلظت ۹۶ درصد دارند و در مغازه ها یا داروخانه ها فروخته می شوند، به هیچ وجه اثر میکروب کشی ندارند و باید این مواد ضدعفونی کننده غلظت ۶۰ تا ۷۰ درصد داشته باشند.

رعایت فاصله یک متری با افراد
در صورت تردد در فضاهای عمومی حداقل فاصله یک متر با سایر افراد رعایت شود، به خصوص از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند یا علائمی از تب دارند.

توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که مردم از حضور در فضاهای شلوغ و پرتراکم اجتناب کنند.

با توجه به اینکه دست ها با سطوح مختلف در تماس هستند، از تماس دست با چشم، دهان و بینی اجتناب شده و به طور مداوم با آب و صابون شسته شوند.

ضدعفونی لباس ها با بخارشوی و سطوح با الکل یا وایتکس

افراد می توانند برای ضد عفونی لباس ها از بخار شوی استفاده کنند و این ویروس مدت زمان زیادی بر روی لباس زنده نمی ماند اما برای سطوح استفاده از بخارشو مناسب نیست و باید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنند.

برای سطوح خارج از منزل مانند تاکسی ها دستگیره های اماکن عمومی ماشین ها  به جای یک قاشق از دو قاشق وایتکس استفاده کنیم او استفاده بیشتر از این میزان وایتکس را برای ریه ها مضر است.

هم چنین نیازی به استفاده از ژل ضد عفونی کننده نیست تا زمانی که اب و صابون در دسترس دارند بهترین مواد شوینده همین است .

سرکه سفید تنها برای ضدعفونی میوه و سبزیجات مناسب است  و برای ضد عفونی سطوح قابل استفاده نیست.

استفاده از ماسک های پارچه ای و نخی به هیچ عنوان توصیه نمی شود

در فضاهای عمومی نیز تهویه طبیعی به میزان مناسب فراهم شده و از باز بودن درب ها جهت حرکت هوا اطمینان حاصل شود. به گونه ای که در شرایطی که افراد در یک فضا حضور دارند، درب ها و پنجره ها جهت حرکت هوا باز باشد.

ساخت مواد ضدعفونی کننده در خانه

جهت تهیه مواد ضدعفونی کننده در خانه:  برای ضد عفونی سطوح  در منزل خانم های خانه دار می توانند از وایتکس و آب استفاده کنند به این صورت که  ۴ لیوان اب سرد با یک قاشق غذا خوری وایتکس مخلوط کنند.

 

اگر این مقاله مورد توجه شما قرار گرفت انتقادات و پیشنهادات خود را نیز در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. ممنون که با مجله اینترنتی ایلیار همراه بودید!

خوشحال میشویم صفحه اینستاگرام ایلیار را دنبال کنید .

هم چنین در صورت تمایل از فروشگاه اینترنتی ایلیار دیدن کنید .

 

View this post on Instagram

#ماسک ها 😷 فقط یک بار استفاده بشوند و تمام. ببینید مواد ضد عفونی کننده چه اثری روی ماسک میزاره⁉️ تو این ویدیو نشون داده میشه که مواد #ضدعفونی کننده مثل #الکل چگونه اثر محافظتی ماسک رو از بین می بره. البته الکل من آخراش بود 🙄 . . #ماسک ها فقط یک بار استفاده شوند و از ماسکی که قبلا استفاده کردید، دوباره استفاده نکنید.😷 . هنگام برداشتن #ماسک از روی #صورت، دست نباید با قسمت جلویی ماسک در تماس باشه و باید #ماسک از بخش پشتی آن از روی صورت برداشته شه پس از برداشتن #ماسک از روی صورت فورا #ماسک را در یک #سطل پسماند درب دار دور بیاندازید و دست ها را با آب و #صابون مایع و یا مواد #ضدعفونی کننده با پایه الکلی مناسب (۶۰ الی ۷۰ درصد) به مدت حداقل ۲۰ ثانیه و تمامی دست شسته شود. . زمانی که #ماسک خیس شده یا نفس کشیدن در آن سخت شود، نیاز به تعویض ماسک است. . 🙏 ❤اگه خوشتون اومد #لایک و #فالو یادتون نره . . 👇✏نظراتتونو برام تو #کامنت بنویسید . . 😍❤پیج رو با #تگ به دوستاتون معرفی کنید . . Follow 👉 🆔️ @iliyarBlog Follow 👉 🆔️ @iliyarBlog . . 📸 کلیه تصاویر محصولات توسط تیم ایلیار عکاسی شده است . 🛍سفارش از طریق دایرکت و #فروشگاه_اینترنتی #ایلیار 👇 . 🌐 www.iliYar.com . 🚚 ارسال به سراسر کشور . #کرونا #کروناویروس #ویروس #ماسک_صورت #ماسک_خانگی #ماسک_کرونا #ضدعفونی #ضدعفونی_کردن_موبایل #ضدعفونی #ضدعفونی_کننده #ضدعفونی_ماسک #ضدعفونی_کننده_سطوح #فروشگاه_اینترنتی #خرید_آنلاین #هدیه #کادو #خرید_کادو #ایلیار #کروناویروس #کرونا_را_شکست_میدهیم #کرونا_ایران

A post shared by فروشگاه ایلیار | iliYar.com (@iliyarblog) on

مطلب پیشنهادی

خواص اعجاب انگیز هندوانه

خواص هندوانه را می دانید ؟

یکی از میوه هایی که در روزهای گرم تابستانی بسیار لذیذ بوده و از آن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *