قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » اخبار » اجتماعی » روش های از بین بردن سوسک خانگی
از بین بردن سوسک
از بین بردن سوسک

روش های از بین بردن سوسک خانگی

وقتی سوسک ها وارد خانه می‌شوند، بیرون کردن آنها کار دشواری است. آن‌ها می‌توانند روی غذای شما راه بروند یا حتی به کاغذدیواری، کتاب‌ها و لوازم‌الکترونیک منزل صدمه بزنند. همچنین ممکن است با آلوده‌کردن غذا، لوازم‌ خانگی و دیگر سطوح منزل موجب انتشار بیماری پاتوژن نیز شوند. از بین بردن سوسک و جلوگیری از بازگشت دوباره‌‌ی آن با روش‌های مختلفی مانند استفاده از حشره‌کش یا دیگر وسایل و ابزارهای بازدارنده آرامش را به زندگی شما باز می‌گرداند.

همه ی ما از سوسک ها متنفریم درست است ؟این نوع از مشکلات خودشان حل نمی شود حتی اگر یکسال هم منتظر بمانیم پس باید راه حلی کاربردی و موثر برای آن شناخته و اجرا کنیم.سوسکها بدون دعوت می آیند و مدتی می مانند پس بنابراین همه ی صاحب خانه ها دوست دارند با بهترین و موثرترین روش این جانور موذی را ازبین ببرند. دفع سوسک

محصولات متفاوتی در قفسه مغازه ها وجود دارد اما حقیقت این است این محصولات مضراتی هم دارند که ترجیح می دهیم به خانه ما راه نیابند ،

سوسک کش ها بوی بدی دارند و بوی آنها مدتی در منزل باقی می ماند. این محصولات شیمیایی برای سلامتی کودکان مضرهستند امانگران نباشید چون همیشه راه دیگری وجود دارد.

به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک‌ها از اسپری، پودر و قرص حشره‌کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می‌کنند.

با گرم شدن هوا، سر و کله سوسک‌های موذی و بدقیافه در نقاط مختلف خانه پیدا می‌شود.

این سوسک‌ها زمانی دردسرساز می‌شوند که آنها را در آشپزخانه و کنار موادغذایی بیابیم.

به طور کلی سوسک‌ها نژادهای مختلفی دارند، اما تنها چند نوع از آنها، زندگی زیر یک سقف با ما را می‌پسندند. معروف‌ترین سوسک‌های موجود در ایران، سوسک‌های آلمانی و آمریکایی هستند.

سوسک‌های بزرگ یا آمریکایی بیشتر در فاضلاب ها، دستشویی، توالت،‌ حمام و سقف‌های کاذب مخفی می‌شوند و معمولا به رنگ قهوه‌ای هستند.

اغلب این حشرات موذی، روزها در منافذ و سوراخ‌ها پنهان شده و شب‌ها برای جستجوی غذا به راه می‌افتند و هنگام جستجو باعث آلودگی سطوح، وسایل،‌ تجهیزات و غذاهای بدون سرپوش می‌شوند.

سوسک های منازل چه مکان هایی را دوست دارند؟
سوسری ها گرما را دوست دارند و پشت رادیاتورها و لوله های آب گرم مخفی می شوند.

روزها در شکاف و درز دیوارها، چهارچوب درها ومبل ها پنهان می شوند. نقاط تاریک مانند: تختخواب، پشت یخچال و اجاق خوراک پزی و ظروف آشپزخانه، کابینت ها، توالت، حمام – لوله بخاری، محل نگهداری حیوانات، زیرزمین ها، داخـل تلویزیون و رادیو و دیگر وســایل الکــتریکی، آبروها و سیستم فاضلاب محل اختفای سوسک ها است .

گروهی از سوسری هااز طریق راه رفتن و پرواز حرکت کرده و نیز همراه وسایط حمل و نقل، کشتی و هواپیما مسافت های طولانی را طی میکنند. مجاری فاضلاب، وسایل بسته بندی شده، جعبه بطری های نوشابه، کیسه های سیب زمینی و پیاز و سایر مواد غذایی که بگونه ای نامناسب انبار شده اند، اماکن و منازل آلوده مجاور، – دودکش بخاریها، راههای انتقال این حشرات هستند.
* شب هنگام فعالیت  می کنند در مواردی  که آلودگی شدید باشد یا بشدن گرسنه باشند در طول روز نیز مشاهده می شوند.

سوسک ها چه خطراتی برای ما دارند؟
سوسک‌ها معمولا تعداد زیادی از انواع میکروب های بیماری‌زا را در دستگاه گوارش و همچنین بال، شاخک‌ و پرزهای پای خود حمل می‌کنند و می‌توانند به گسترش بیماری فلج اطفال، قارچ‌های بیماریزا، تب زرد، وبا، دیفتری، سل و انواعاسهال‌های خونی کمک کنند، یا آن که در بعضی افراد منجر به بروز آلرژی با علایمی نظیر عطسه، آبریزش از بینی و چشم و حتی مشکلاتی شبیه آسم شوند.

همچنین این حشرات بدقیافه می‌توانند باکتری‌های مسمومیت‌زا را به مواد غذایی منتقل کرده و افراد را به علائم مسمومیت حاد و مزمن دچار سازند.

از بین بردن سوسک
از بین بردن سوسک

نگذارید محیط رطوبت داشته باشد

سوسک محیط مرطوب را دوست دارد و با توجه به دما و اندازه‌ی متفاوت‌شان می‌توانند حداقل برای یک‌ماه بدون غذا زنده بمانند، اما بدون آب بیشتر از یک هفته هم دوام نمی‌آورند.

برای از بین بردن سوسک خانگی بهتر است منافذ نشت آب را در منزل پیدا و آنها را تعمیر کنید. وقتی نشتی آب را حذف کنید، سوسک سراغ طعمه‌های ژلاتینی می‌رود که شما برای به دام انداختن آنها در گوشه‌وکنار منزل گذاشته‌اید.

سوسک‌ها یا سوسری‌ها همیشه به دنبال غذا و پناهگاه گرم و مرطوب هستند. بنابراین اگر می‌توانید، این دو عامل را حذف کنید.در غیر این صورت به طور موقت از حشره‌کش‌ها کمک بگیرید.

چه باید کرد؟

ابتدا باید محل آلودگی و منشا اصلی رشد سوسک ها را مشخص کنید و بدانید که در چه جاهایی امکان تخم ریزی وجود دارد.

بررسی کامل شکاف های گوشه و کنار خانه بخصوص محل‌های گرم و مرطوب مثل آشپزخانه و دستشویی بخصوص هنگام شب که سوسک ها فعال هستند، ما را در یافتن محل اصلی تخم ریزی این حشره کمک می کند.

سایر اثرات حاصل از وجود سوسک ها مثل کپسول تخم، پوسته بدن و مدفوع آنها نیز راهنمای موثری برای پی بردن به محل اصلی آلودگی است.

به طور کلی امروزه افراد برای نابود کردن سوسک‌ها از اسپری، پودر و قرص حشره‌کش و گاهی هم از نفت و سم پاشی محل استفاده می‌کنند.

غذاها را مخفی کنید
غذاها را در ظروف سربسته نگهداری کنید و برای مدت زیادی غذاها را در محیط آشپزخانه رها نکنید. شب‌ها ظرف‌های کثیف را داخل سینک ظرفشویی رها نکنید. بهترین جا برای نگهداری میوه‌ها نیز داخل یخچال است.

کف آشپزخانه را همیشه تمیز کنید
این‌کار باعث می‌شود لکه‌ها و کثیفی‌ها کاملا تمیز شود. دیوارها را خیس نکنید، یادتان باشد که این موجودات برای زنده ماندن به آب نیاز دارند.

سطل زباله را مرتب خالی کنید
یک سطل زباله‌‌ی پر از آشغال، محیط مناسبی برای رشد و زندگی سوسک فراهم می‌کند. سطل پر از زباله را برای مدت زیادی رها نکنید. برای دفع سوسک از سطل‌های دردار استفاده کنید و از باز گذاشتن در سطل زباله اجتناب کنید.

آشغال‌ها را از محیط خانه کاملا دور کنید
سوسک ها عاشق زباله و خاک‌روبه هستند و این فضاها محیط مناسبی را برای زندگی و تولیدمثل سوسک ها فراهم می‌کند و هرچه هوا سردتر شود،‌ سوسک ها برای گرم شدن به داخل خانه نقل‌مکان می‌کنند. مطمئن شوید که زباله‌ها، خاک‌روبه‌ها و برگ‌های ریخته و انباشت‌شده را به‌‌اندازه‌ی کافی از محیط خانه دور کرده‌اید.

منافذ و ترک‌ها را ببندید
برای جلوگیری از ورود سوسک به داخل خانه بهتر است تمام منافذ و ترک‌ها و سوراخ‌ روی دیوار را کاملا پر کنید. ممکن است این کار زمان زیادی از شما بگیرد اما واقعا ارزش دارد، زیرا فضاهای تاریک مثل ترک‌ها و سوراخ‌ها می‌تواند به محل مناسبی برای رشد و تولیدمثل سوسک ها تبدیل شود.

تمام ترک‌ها و سوراخ‌های داخل آشپزخانه و کابینت‌ها را کاملا پر کنید.
درزهای روی زمین و اطراف در و پنجره‌ها را کاملا ببندید.
راه فاضلاب آشپزخانه و حمام را در مواقع غیرضروری با درپوش کامل ببندید.

از بین بردن سوسک ها
از بین بردن سوسک ها

اسپری حشره‌کش

به کار بردن اسپری حشره‌کش برای مبارزه با سوسری‌ها روش خوبی است، اما بهداشتی نیست.

سمی که از اسپری‌ها در فضا پخش می‌شود، می‌تواند به راحتی وارد دستگاه تنفس فرد شده یا از طریق منافذ پوست جذب شود، یا آن که روی مواد غذایی بنشیند.

از سوی دیگر اگر سوسک‌ ها تخم‌ریزی کرده باشند، به دلیل آن که تخم‌های آنها توسط کپسول‌هایی سفت محافظت می شوند، این سموم نمی‌توانند به داخل کپسول‌ها نفوذ کنند.

قرص‌های حشره‌کش
اگر هم بخواهیم از قرص‌های حشره‌کش استفاده کنیم، این قرص‌ها به محض آن که از لفاف خود خارج شوند در محیط متصاعد شده و آنها نیز برای سلامت افراد مضر خواهند بود، مگر آن که افراد در طولانی‌مدت در محیط حضور نداشته باشند.

نفت
 در مورد نفت هم که برخی افراد آن را در چاه فاضلاب می‌ریزند، متذکر می‌شویم زمانی نفت موثر واقع می‌شود که مستقیم روی حشره ریخته شود، اما به دلیل آن که سوسک‌ها معمولا در دیواره و سقف لوله‌های فاضلاب هستند نفت باعث مرگ‌ آنها نمی‌شود و تنها بوی نفت آنها را فراری می‌دهد که مجددا برمی‌گردند. پس این روش نیز فایده چندانی نخواهد داشت.

کشتن سوسک ها به صورت فیزیکی

کشتن سوسک ها به صورت فیزیکی نیز موجب تراوش و انتشار میکروب های بیماری‌زای دستگاه گوارش آنها به بیرون و آلوده‌تر شدن محیط می‌شود.

اگر چه از بین بردن سوسک ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک هاست

سم پاشی 
گاهی هم از سم پاشی کل محل زندگی توسط برخی شرکت ها استفاده می شود، به خصوص در مورد سوسک های ریزی که به سرعت تعدادشان زیاد می شود.

البته باید گفت اگر چه از بین بردن سوسک ها ضروری است، ولی خطرات ناشی از استفاده سموم مختلف برای از بین بردن آنها، اگر با رعایت نکات ایمنی همراه نباشد، بیشتر از خطر وجود سوسک هاست.

لذا قبل از سم پاشی محل، باید موادغذایی، ظروف غذاخوری و وسایل خواب از محل خارج یا روی آنها را کاملا بپوشانید. همچنین نباید به کودکان اجازه ورود به آشپزخانه یا محل های سمپاشی شده را داد، مگر بعد از شستن این مکان‌ها.

بهترین راه برای مبارزه با حشرات موذی حفظ نظافت بخصوص در مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی است.

لذا همه شکاف های دیوار، کف زمین، درز بین پله ها و … را با سیمان بگیرید.

در نظافت ساختمان و جمع آوری و حمل و دفع بهداشتی زباله ها دقت زایدی داشته باشید.

از توری ریز در مدخل هواکش فاضلاب ها و کف‌شوی مناسب در دهانه لوله های فاضلاب در حمام و آشپزخانه و چاه‌بست محکم در سوراخ کاسه توالت، جهت جلوگیری از ورود و خروج سوسک‌ها و لانه گزینی آنها استفاده کنید.

در این مقاله به عناصری طبیعی می‌پردازیم که برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها بیش‌ترین استفاده را دارند، از جمله بوریک اسید و خاک دیاتومه و نیز دیگر مواد طبیعی که سوسک را دفع می‌کنند. علاوه بر این، رهنمودها و اندازه‌ی مصرف مواد را می‌یابید که می‌توانید به آسانی به کار بگیرید تا مانع از هجوم سوسک‌ها به خانه‌تان شوید.

چگونه از هجوم سوسک‌ها جلوگیری کنیم

پیشگیری بهتر از درمان است، بنابراین، در درجه‌ی اول تمیز نگه‌داشتن خانه، عاری از باقی‌مانده‌ی خوراکی یا طعمه‌های دیگر برای سوسک‌ها، می‌تواند مانع از آن شود که سوسک‌ها خانه‌تان را منزل خودشان بدانند.

– به‌طور مرتب کف خانه، هم‌چنین زیر و پشت وسایل آشپزخانه را جارو کنید و تمیز کنید.

– هرگونه کارتن شیاردار، و هرگونه کلکسیون ساک‌های پلاستیکی را از خانه بیرون ببرید، چون سوسک‌ها عاشق پنهان شدن در چنین جاهایی هستند.

– سطوح را با سرکه تمیز کنید تا ضدعفونی شود، و خوراکی را در ظرف‌هایی نگه‌داری کنید که هوا به آنها نفوذ نمی‌کند.

– نگذارید سطل زباله برای مدت طولانی بماند و مطمئن شوید درب آن بسته است.

– سوسک‌ها موجوداتی تشنه هستند، بنابراین مطمئن شوید تمام شیرهای آبی را که چکه می‌کنند، درست کرده‌اید.

با این حال گاهی با وجود تلاش‌های مرتب ما برای پاکیزگی و ضدعفونی کردن، حتی ممکن است تمیزترین و بی‌لکه‌ترین قسمت‌های خانه هم هدف هجوم سوسک‌ها قرار بگیرد. در ادامه چند روش ایمن و طبیعی آمده است که کمک‌تان می‌کند از شر هجوم سوسک‌ها خلاص شوید، و از هجوم جدید جلوگیری کنید.

از بین بردن سوسک
از بین بردن سوسک

خلاص شدن از شر سوسک ها

۱: از بوره و شکر استفاده کنید

درست کردن ترکیبی از بوره و شکر به نسبت ۳: ۱ (۳ سهم بوره در ازای ۱ سهم شکر) روشی بی‌نهایت موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است.

شکر سوسک‌ها را به طمع وامی‌دارد تا از مخفیگاه‌شان بیرون بیایند و آنها را به ذره ذره خوردن بوره فریب می‌دهد، که برای حشرات کشنده است، اما میزان سمیت آن برای انسان‌ها به‌طور چشمگیری کم‌تر است- تا حدی که این ماده اغلب در بازار به عنوان پودر کمکی برای شست‌وشوی لباس و ظرف عرضه می‌شود.

با این حال وقتی برای سوسک طعمه می‌گذارید، احتیاط کنید، آن را جایی قرار دهید که به آسانی برای سوسک‌ها در دسترس باشد اما در مسیر رفت و آمد انسان یا حیوان خانگی نباشد. (توجه: هرگز عامدانه بوره یا دیگر محصولات بوریک اسید را نخورید! ) مواد این طعمه را ترکیب کنید و آن را در جاهایی که قبلا شاهد ورود یا فرار سوسک‌ها از محل زندگی‌تان بوده‌اید، نزدیک گوشه‌ها و شکاف‌های دیوار قرار دهید، تا به زودی از بین بروند.

۲. چگونه با اسید بوریک از شر سوسک خلاص شویم

به عنوان جایگزینی برای بوره و شکر، می‌توان با استفاده از اسید بوریک، آرد، و پودر کاکائو به نسبت ۱: ۲: ۱، طعمه‌ای طبیعی برای سوسک درست کرد.

مانند طعمه‌ی شکر، این ترکیب را می‌توان نزدیک شکاف‌هایی قرار داد که ورود و خروج سوسک‌ها از آن‌جا مشاهده شده‌است.

قسمت‌هایی که سوسک‌ها به‌طور رایج در آن یافت می‌شود شامل، پشت و زیر و سطل زباله، پشت و زیر یخچال، و در رخنه‌هایی در قرنیزهای آشپزخانه یا سرویس بهداشتی است.

مطمئن شوید هر هفته طعمه‌ی سوسک را جایگزین می‌کنید تا از شر سوسک‌ها خلاص شوید، و طعمه‌هایی را که مرطوب می‌شوند عوض کنید، چون این روش تنها در صورتی موثر است که طعمه خشک بماند.

۳:  تفاله قهوه را دور نریزید

قهوه‌خورها خوشحال خواهندشد از این‌که بدانند پودر قهوه دفع‌کننده‌ای فوق‌العاده برای سوسک است.

اگر با سوسک مشکل دارید، تفاله قهوه‌ی استفاده‌شده را از فیلتر قهوه‌سازتان بردارید و آن را بیرون از خانه در جاهایی قرار دهید که گمان می‌کنید سوسک‌ها از آن وارد می‌شوند.

نزدیک پی خانه دنبال رخنه‌ها یا شکاف‌ها باشید، یا اگر خانه‌تان سقف کاذب دارد یا در کف زمین فضایی برای تاسیسات برق یا لوله‌کشی وجود دارد، به آن دسترسی پیدا کنید و به دنبال جاهایی باشید که احتمال وجود سوسک در آن هست. تفاله‌ی استفاده‌شده را در این مکان‌ها قرار دهید. این مانع از ورود سوسک‌ها به محل زندگی‌تان می‌شود.

۴: خاک دیاتومه خوراکی را فراموش نکنید

خاک دیاتومه یک ماده‌ی طبیعی است که ذاتا خواص پاک‌کنندگی دارد، و اغلب در پودرهای پاک‌کننده استفاده می‌شود، حتی زمانی در خمیردندان به‌طور شایع استفاده می‌شد.

هم‌چنین خاک دیاتومه ماده‌ای است که برای کنترل حشرات بی‌نظیر است. اگر از آن به درستی استفاده شود، خطر آن برای انسان‌ها و حیوانات خانگی صفر است و روشی طبیعی برای خلاص شدن از شر سوسک‌ ها است.

از یک فروشگاه نوسازی وسایل خانه، خواربار فروشی، یا به صورت برخطخاک دیاتومه‌ی خوراکی بخرید.(توجه: خاک دیاتومه باید برچسب “خوراکی” داشته‌باشد تا مصرف آن در خانه ایمن باشد! )، آن را در بیرون خانه و محیط اطراف بپاشید.

هم‌چنین می‌توانیدخاک دیاتومه را در لبه‌ی پنجره‌ها و زیر درگاه‌های بیرونی قرار دهید. در عرض ۲ روز، خاک دیاتومه جادو می‌کند و خانه‌ی شما را از شر سوسک‌های ناخوانده خلاص می‌کند.

مانند طعمه‌هایی که اساس‌شان بوریک اسید است، خاک دیاتومه در صورت مرطوب شدن بی‌تاثیر می‌شود، پس بعد از بارش باران مطمئن شوید دوباره اطراف خانه‌تان از این ماده می‌پاشید.

۵: آب صابون درست کنید

با پاشیدن آب صابون به سوسکی که در حال دویدن است، به وسیله‌ی یک اسپری، می‌توانید سوسک را بکشید و بعد از آن به آسانی محل را تمیز کنید، این یک روش موثر برای خلاص شدن از شر سوسک ها است که باید به سرعت انجام شود.

به هر حال، این یک روش فعال برای کنترل آفت است،که لازم است وقتی سوسک را می‌بینید، آب صابون را به آن اسپری کنید- این روش روی سوسک‌هایی که بین کف‌پوش‌ها یا پشت دیوارها کمین کرده‌اند تاثیری ندارد. اما اگر هنگامی که در انتظار یک طعمه یا تله هستید تا اثر کند، گاهی سوسک‌ها را در حال گردش در گوشه و کنار خانه می‌بینید، این شیوه‌ای موثر و کارآمد خواهدبود. به سوسک آب صابون بپاشید، سپس کثیفی ایجاد شده را تمیز کنید. این روشی بسیار ساده برای خلاص شدن از شر سوسک‌ها به‌طور طبیعی است.

۶: از علف گربه استفاده کنید

نعنا گربه‌ای، که معمولا با عنوان سنبل‌الطیب، علف گربه، یا نعنا گربه‌ای شناخته می‌شود، گیاهی از تیره‌ی نعنا با بویی تند است که برای گربه‌ها جذاب است.

فواید سنبل‌الطیب بیش‌تر از جذب کردن گربه‌ها و درست کردن دمنوش آرام‌بخش اعصاب برای آدم‌ها است. شما می‌توانید از آن برای خلاص شدن از شر سوسک هم استفاده کنید (و یکی از ۱۰ برترین روش دفع پشه نیز هست).

سنبل‌الطیب را همان‌طور که برای نوشیدن درست می‌کنید آماده کنید (شما می‌توانید از دمنوش آن برای سرماخوردگی و آنفلونزا استفاده کنید)، برای هر یک فنجان آب حدودا ۱ قاشق چای‌خوری سنبل‌الطیب خشک‌شده را استفاده کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه خیس بخورد.

یک اسپری را با این دمنوش پر کنید و این ترکیب را

در سرتاسر قرنیزهای خانه، نزدیک درزها، جایی که ممکن است سوسک‌ها پنهان شوند، پشت و زیر وسایل، و هرجای دیگری که گمان می‌کنید ممکن است سوسک‌ها در خانه‌تان تجمع کرده‌باشند، به کار ببرید.

۷:  تله‌ی بطری نوشابه

شما می‌توانید با استفاده از یک بطری ۲ لیتری نوشابه‌ی گازدار، قیچی، یک حلقه چسب نواری، و یک فنجان آب‌میوه‌ی شیرین (آب گواوا و انبه برای این کار خیلی خوب جواب می‌دهد) تله‌ای موثر برای سوسک درست کنید.

با استفاده از قیچی یک‌سوم از بالای بطری (قسمت سر بطری) را ببرید، سپس آن را وارونه کنید و سر و ته روی بطری بریده‌شده بگذارید، تا حالت قیفی‌شکل به سمت درون بطری ایجاد کند.

قسمت بریده‌شده را با بقیه‌ی بطری بچسبانید، سپس بطری را، از طریق قسمت قیفی‌شکل، با آب‌میوه‌ای به انتخاب خودتان پر کنید.

بطری را جایی بگذارید که احتمال دارد سوسک باشد و صبر کنید، همین! سوسک‌ها آب‌میوه‌ی خوشمزه را بو می‌کشند و دوان دوان می‌آیند، اما نمی‌توانند از بطری فرار کنند، به این طریق در تله می‌افتند- این‌گونه می‌توانید سوسک‌ها را بکشید.

این روش برای زمانی مناسب است که تعداد کمی سوسک سرگردان در خانه‌تان است، نه یک هجوم در ابعاد گسترده.

۸: اسپری اسانس

علم ثابت کرده‌است استفاده از اسانس‌های گزینش‌شده می‌تواند برای دفع حشرات و پیشگیری از هجوم آنها خوب جواب بدهد.

در ۲۰۰۱ پژوهشگران دانشگاه آبرن طی پژوهشی پی‌بردند که اسانس نعنا برای بیش از یک گونه سوسک بی‌نهایت سمی است.

برای ساختن یک دفع‌کننده‌ی سوسک طبیعی، یک اسپری را با آب پر کنید و ۲۰ قطره اسانس نعنای کوهی یا نعنای زینتی یا سرو به آن اضافه کنید.

این ترکیب را به شدت تکان بدهید و هم بزنید (در برخی از انواع آن ۲ قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه می‌شود یا از آب صابون استفاده می‌شود) و “محل‌هایی را که مشکل سوسک دارد” – هرگونه برآمدگی یا فضا بین دیوار و قرنیز، پشت و زیر وسایل خانه (ماشین لباسشویی، مایکروویو، یخچال)-اسپری کنید.

این روش نه تنها سوسک‌های موجود را می‌کشد و ورود سوسک‌های جدید را به تاخیر می‌اندازد، بلکه رایحه‌ای خنک و خشک به جا می‌گذارد! این روشی جالب است.

۹. چند حبه سیر در مناطقی که تحت هجوم سوسک‌ها قرار گرفته‌است بگذارید.

سیر دارای بوی تندی است که معمولا سوسک‌ها را دور نگه می‌دارد. سوسک‌ها نمی‌توانند بوی سیر را تحمل کنند و به سرعت آن‌جا را ترک خواهند کرد.

مواد مورد نیاز:

چند حبه سیر تازه

روش انجام کار:

– همه‌ی حبه‌های سیر را پوست بکنید.
– حبه‌ها را در مناطق آسیب دیده و مناطق اطراف آن قرار بدهید.
– اجازه بدهید به مدت دو تا سه روز بماند و بعد آنها را بردارید و به جای‌شان سیر تازه بگذارید.
– این کار را به مدت دست کم ده روز انجام بدهید تا سوسک‌ها از آن‌جا نقل مکان کنند!

۱۰. مقداری برگ بو در قسمتی که سوسک دارد، بریزید.

برگ بو یکی دیگر از گیاهان دارویی تند است که سوسک‌ها از آن بیزار هستند. بوی برگ بو باعث دور شدن سوسک‌ها می‌شود و آنها را از خانه‌تان فراری خواهد داد.

مواد مورد نیاز:

– یک مشت برگ بوی تازه یا خشک
– هاون

روش انجام کار:

مقدار برگ بو بردارید و آنها را با استفاده از هاون بکوبید و تبدیل به پودر کنید.

– هنگامی که برگ‌ها پودر شدند آنها را در مناطقی که سوسک‌ها لانه کرده‌اند، مناطقی که سوسک‌ها زیاد از آنها عبور و مرور می‌کنند یا هر منطقه‌ی دیگری از خانه که مورد هجوم واقع شده‌است، بریزید.
– اجازه بدهید پودربرگ بو به مدت ۵ تا ۷ روز بماند.
– یک هفته‌ی دیگر هم این کار را تکرار کنید تا از شر سوسک‌ها خلاص شوید.

۱۱. با استفاده از گیاه نعناع گربه‌ای یک اسپری بسازید.

مواد شیمیایی که به طور طبیعی در گیاه نعناع گربه‌ای موجود است، برای سوسک‌ها غیرقابل تحمل است و آنها را دفع خواهد کرد. از این گیاه یک دمنوش درست کنید و سپس با استفاده از آن به عنوان یک اسپری از ورود سوسک‌ها به خانه‌تان ممانعت کنید. سوسک‌هایی که درحال‌حاضر در خانه‌تان هستند نیز با خوشحالی آن‌جا را ترک خواهند کرد!

مواد مورد نیاز:

– ۱ اونس گیاه نعناع گربه‌ی تازه یا خشک
– یک و نیم تا ۲ فنجان آب گرم
– صافی
– یک بطری اسپری پلاستیکی و تمیز

روش انجام کار:

– گیاه نعناع گربه را به آب گرم اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت سه تا چهار دقیقه دم بکشد.
– ترکیب را صاف کنید و اجازه بدهید سرد شود.
– پس از آن‌که سرد شد، دمنوش نعناع گربه را داخل بطری اسپری بریزید.
– به طور مستقیم به مناطقی که سوسک دارد اسپری کنید.
– اجازه بدهید که ترکیب اسپری‌شده خشک شود.
– ترکیب را در منطقه‌ی آسیب دیده به مدت دو تا سه روز اسپری کنید.
– این اسپری را همیشه داشته باشید تا با استفاده از آن سوسک‌ها را به طور منظم از خانه‌تان دور کنید.

۱۲: اسپری نعناع بسازید.

بوی تند نعناع تازه یکی دیگر از دفع‌کننده‌های عالی سوسک است. بوی تند نعناع موجب تحریک حس بویایی حساس سوسک‌ها می‌شود و آنها را از خانه‌تان دور می‌کند.

مواد مورد نیاز:

– یک دسته نعناع تازه
– ۱ فنجان آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– برگ‌های نعناع را به آب گرم اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت چهار دقیقه دم بکشند.
– صبر کنید تا مخلوط سرد شود و سپس آن را به بطری اسپری اضافه کنید.
– ترکیب را در منطقه‌ی آسیب‌دیده حسابی اسپری کنید و اجازه دهید خشک شود.
– به مدت دو تا سه روز این ترکیب را در مناطق آسیب‌دیده اسپری کنید.
– استفاده‌ی منظم از این اسپری مانع از بازگشت سوسک‌ها به خانه‌ی شما خواهد شد.

۱۳. با استفاده از وازلین یک تله‌ی ژله‌ای تهیه کنید.

تله‌ی ژله‌ای وازلین برای به دام انداختن و کشتن سوسک‌های مزاحمی که در خانه‌ی شما لانه کرده‌اند، شگفتی می‌آفریند. چسبندگی و ضخامت وازلین سوسک‌ها را به دام خواهد انداخت و باعث خواهد شد که آنها در تله بمیرند.

مواد مورد نیاز:

– وازلین
– قاشق
– چند تکه مقوا که به شکل مربع برش خورده‌است
– مواد غذایی مانند نان، چیزی شیرین و یا هر خوراکی دیگری که سوسک‌ها را جذب خود می‌کند.

روش انجام کار:

– یک تکه مقوا بردارید و روی آن یک قاشق غذاخوری وازلین بمالید.
– ماده‌ی غذایی را روی آن بگذارید.
– تله را در مناطقی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته بگذارید.
– اجازه بدهید تله به مدت دست کم یک هفته بماند و هر چند روز یک بار به آن سر بزنید و ببینید در چه وضعیتی است.
– هنگامی که یک یا چند سوسک در تله وجود دارد، آن را بردارید و دور بیندازید و به جایش یک تله‌ی تازه بگذارید.

۱۴. با استفاده از گل پیرتوم (آککرا) یک اسپری تهیه کنید.

گل پیرتوم، اگر بتوانید آن را در محل زندگی‌تان پیدا کنید، یکی از کشنده‌ترین مواد قید شده در این فهرست برای دفع کردن سوسک است. تهیه‌ی یک اسپری حشره‌کش نه تنها سوسک‌ها را از خانه‌تان دور می‌کند، بلکه‌ آن‌هایی را که درحال‌حاضر در خانه هستند نیز می‌کشد. این اسپری برای هجوم شدید سوسک‌ها و در شرایطی که خودتان هم سوسک‌ها را در خانه می‌بینید، مفید است.

مواد مورد نیاز:

– چند گل پیرتوم تازه یا خشک
– ۲ فنجان آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– ابتدا گل پیرتوم را به آب گرم اضافه کنید.
– به مدت پنج دقیقه صبر کنید تا دم بکشد و سرد شود.
– هنگامی که دمنوش سرد شد، آن را به بطری اسپری اضافه کنید.
– ترکیب را در مناطقی که سوسک دیده‌اید، اسپری کنید.
– این اسپری را همیشه در دسترس داشته باشید تا مستقیما آن را روی سوسک‌ها اسپری کنید و فورا آنها را بکشید.

۱۵: از بستنی تله بسازید.

اگر شما بستنی باقی مانده در یخچال دارید که کسی قصد خوردن آن را ندارد، می‌توانید از آن به عنوان یک تله‌ی سوسک بسیار عالی استفاده کنید. قند موجود در بستنی سوسک را جذب خود می‌کند و چسبندگی آن، آنها را به دام می‌اندازد. هنگامی که بستنی ذوب شد، سوسک‌ در آن غرق می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– کمی بستنی

روش انجام کار:

– بستنی را در جایی که سوسک‌ها زیاد عبور و مرور می‌کنند یا در نزدیکی لانه‌شان قرار بدهید.
– اجازه بدهید تله‌ی بستنی به مدت چند روز بماند.
– دائم تله را چک کنید و وقتی دیدید چند سوسک در دام افتاده‌اند، تله‌ی بستنی را بردارید و دور بریزید.

۱۶. از ترکیب مایع ظرفشویی و آب یک محلول کشنده بسازید.

مایع ظرفشویی که شما برای شستن ظروف خود استفاده می‌کنید یک ماده‌ی عالی برای خلاص شدن از شر سوسک است.

اگر سوسک با مایع ظرفشویی تماسی داشته باشد، مایع به سرعت آن را احاطه کرده و خفه می‌کند.

مواد مورد نیاز:

– ۳ قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
– آب گرم
– یک بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– مایع ظرفشویی و آب گرم را داخل بطری اسپری بریزید.
– خوب این دو را مخلوط کنید تا حسابی کف کند.
– ترکیب را در مناطقی که مورد هجوم سوسک قرار گرفته‌است، اسپری کنید.
– اجازه بدهید خشک شود و بعد برشد و سوسک‌های مرده را دور بریزید.
– از این اسپری هر روز استفاده کنید تا دیگر هیچ سوسکی باقی نماند.

۱۷: با استفاده از جوش شیرین یک دام خوراکی برای درست کنید.

تاثیر جوش شیرین روی سوسک‌ها مانند تاثیر بوره است.

فراموش نکنید که اگر می‌خواهید جوش شیرین در از بین بردن سوسک‌ها موفقیت‌آمیز عمل کند، باید آن را خشک نگه دارید.

وقتی که سوسک جوش شیرین را مصرف کند، دی‌اکسیدکربن در روده‌ی او آزاد می‌شود و سیستم داخلی این حشره را از بین می‌برد و باعث مرگ او می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین
– ۱ قاشق غذاخوری شکر
– یک کاسه‌ی کوچک

روش انجام کار:

– جوش شیرین و شکر را در کاسه‌ی کوچک با هم ترکیب کنید.
– ترکیب را در مناطق آسیب‌دیده بپاشید.
– اجازه بدهید چند روز بماند تا سوسک‌ها از بین بروند.

این درمان را یک یا دو بار بسته به تعداد سوسک‌هایی که در خانه‌تان هستند، تکرار کنید.

راه از بین بردن سوسک کابینتی

روش دیگر استفاده از جوش شیرین است. این ماده مهم در بسیاری از جاها به کمک می می آید. برای از بین بردن سوسک های کابینت ابتا مقداری شکر را با جوش شیرین مخلوط کنید. سپس ترکیب این دو ماده را درون یک بشقاب یک بار مصرف ریخته و بشقاب را در داخل کابینت یا در مسیر رفت و آمد سوسک ها قرار دهید.

باید یک ظرف آب  کوچک هم در نزدیک این بشقاب قرار دهید. سوسک ها عاشق خوردن شکر هستند، بنابراین به محض این که مخلوط شکر و جوش شیرین را بخورند برای خوردن آب حرکت می کنند.

زمانی که سوسک ها آب بخورند، در معده ان ها به دلیل وجود جوش شیرین فعل و انفعالاتی رخ می دهد و معده ان ها منفجر می شود و در این صورت از بین می روند.

۱۸. خانه را مرتب تمیز کنید!

تمیز نگه داشتن خانه در از بین بردن سوسک آشپزخانه اهمیت زیادی دارد. ظرف‌هایتان را بشویید و غذاهای باقی‌مانده را بعد از هر وعده‌‌‌ی غذایی، فوری جمع کنید. اگر مرغ یا ماهی خریده‌اید، بلافاصله آن را پاک کنید و آشغال‌های آن را هم از منزل بیرون ببرید و تمام محیط را کاملا دستمال بکشید.

توجه ویژه‌ای به طبقات بالای آشپزخانه داشته باشید، زیرا سوسک ها عاشق چربی هستند. 

تمیز و مرتب نگه داشتن خانه یکی از مراحل مهم در از بین بردن سوسک و جلوگیری از لانه کردن آن در خانه‌مان است.

زمانی که شما هر گونه منبع غذا یا آب و هر گونه لکه‌ و کثیفی مخفی را از بین ببرید، محیط خانه‌تان ابدا برای سوسک‌ها مناسب نخواهد بود.

مواد مورد نیاز:

– تِی
– مواد پاک کننده
– جارو برقی

روش انجام کار:

– خانه‌تان را از بالا به پایین تمیز کنید و هر چه خرد و ریز و باقی‌مانده‌ی غذا هست دور بریزید.
– سطل آشغال را تمیز و دربسته نگه دارید.
– به طور منظم جاروبرقی بکشید، جارو کنید و تی بکشید تا خانه‌تان همیشه تمیز و یک محیط استریل باشد.

۱۹. از ترکیب سیر، پیاز و فلفل استفاده کنید.

ترکیبی از سیر، فلفل و پیاز یک ماده‌ی بازدارنده‌ی قدرتمند برای از بین بردن سوسک‌ها ایجاد می‌کند. بوی آزاردهنده‌ی این ترکیب کمک‌تان می‌کند از شر این سوسک‌ها خلاص شوید و مانع بازگشت مجدد آنها می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ حبه سیر تازه
– ۱ پیاز کامل
– ۱ قاشق غذاخوری فلفل قرمز
– ۱ لیتر آب
– یک کاسه‌ی کوچک
– ۱ بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– سیر و پیاز را پوست بکنید و آنها را خرد کنید و داخل کاسه بریزید.
– فلفل کاین را اضافه کنید.
– سپس به ترکیب آب اضافه کنید و خوب هم بزنید.
– اجازه دهید ترکیب یک ساعت بماند تا مواد خوب خیس بخورند.
– مخلوط را داخل بطری اسپری بریزید و آن را در قسمت‌هایی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته اسپری کنید.

۲۰:  از آفت‌کش خانگی استفاده کنید.

یک آفت‌کش خانگی نه تنها بی‌خطرتر از اسپری‌های شیمیایی ناخوشایند است، بلکه هم سوسک‌های موجود را از بین می‌برد و هم از بازگشت آنها ممانعت می‌کند بدون این‌که نیاز به حشره‌کش دیگری داشته باشید.

مواد مورد نیاز:

– ۲ قاشق غذاخوری نشاسته‌ی ذرت
– ۲ قاشق غذاخوری گچ پاریس
– یک کاسه‌ی کوچک

روش انجام کار:

– نشاسته‌‌ی ذرت و گچ را در کاسه ترکیب کنید.
– خوب آن دو را مخلوط کنید و بعد ترکیب را در قسمت‌هایی که مورد هجوم سوسک‌ها قرار گرفته بپاشید.
– اجازه بدهید دست کم به مدت یک هفته بماند و بعد پاکسازی کنید.
– این روش را به صورت هفتگی تکرار کنید تا سوسک دیگری در خانه‌تان وجود نداشته باشد.

توجه: اطمینان حاصل کنید که شما ترکیب را در هر گونه ترک در کف یا روی دیوار و هر جایی که سوسک‌ها لانه کرده‌اند بریزید. این ترکیب از آمد و شد آنها جلوگیری می‌کند.

۲۱. یک اسپری لیسترین بسازید.

ترکیب لیسترین (یا هر برند دیگری از دهان شویه) با آب و مقدار کمی مایع ظرفشویی یک دافع سوسک قدرتمند تولید می‌کند. این مخلوط نه تنها سوسک‌ها را دفع خواهد کرد بلکه با خفه کردن آنها باعث کشته شدن‌شان می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– ۱ قسمت لیسترین
– ۱ قسمت آب
– ۲ تا ۳ قطره مایع ظرفشویی
– ۱ بطری اسپری پلاستیکی تمیز

روش انجام کار:

– لیسترین، آب و مایع ظرفشویی را داخل بطری اسپری بریزید.
– به آرامی تکان دهید تا مواد با هم ترکیب شوند.
– این مخلوط را در قسمت‌هایی که سوسک‌ها لانه‌ کرده‌اند بپاشید و اجازه بدهید تا خشک شود.

نکته: می‌توانید این ترکیب را مستقیما روی سوسک‌هایی که می‌بینید اسپری کنید.

۲۲. از لیمو ترش برای تمیز کردن خانه استفاده کنید.

آب لیمو یکی دیگر از مواد دافع طبیعی در برابر سوسک است. بوی اسیدی قوی هر گونه سوسک حاضر جلوگیری و از بازگشت آنها جلوگیری کنید. تمیز کردن خانه با آب لیمو مانع از لانه کردن سوسک‌ها در خانه‌ی شما می‌شود.

مواد مورد نیاز:

– آب و پوست ۴ لیمو ترش
– ۱/۲ گالن آب
– سطل و تی

روش انجام کار:

– لیموها را قاچ کنید، آب‌شان را بگیرید و داخل سطل بریزید.
– پوست لیمو‌های قاچ شده‌ را هم داخل سطل بریزید.
– پوست لیمو و آب لیمو را با آب هم بزنید.
– با استفاده از این مخلوط همه‌ی قسمت‌های خانه‌تان را که کاشی شده‌است، تمیز کنید و تی بکشید.

نکته: شما می‌توانید این ترکیب را داخل بطری اسپری‌دار بریزید و آن را روی سطح کانتر و سایر قسمت‌های خانه بپاشید.

۲۳. از نانی که در ماءالشعیر خیس خورده‌است، استفاده کنید.

با استفاده از ماءالشعیر و نانی که در آن خیس خورده یک تله‌ی ساده بسازید. این تله سوسک‌ها را جذب خود می‌کند و آنها را به سرعت می‌کشد.

مواد مورد نیاز:

– ۲ تکه نان
– ۱/۲ یک بطری ماءالشعیر
– ۱ کاسه‌ی کوچک
– ۱ شیشه

روش انجام کار:

– نان را خرد کنید و آن را داخل کاسه بریزید.
– ماءالشعیر را روی نان بریزید و اجازه دهید به خورد نان برود.
– نان‌های خیس خورده را داخل شیشه بگذارید.
– شیشه را در قسمت‌هایی که سوسک‌ها عبور و مرور می‌کنند، بگذارید.
– هر دو سه روز یک بار شیشه را چک کنید و بعد از یک هفته آن را دور بریزید.
– این کار را به مدت چند هفته تکرار کنید تا زمانی که همه‌ی سوسک‌ها از بین بروند.

خلاص شدن از شر سوسک ها ۲: یک مارمولک گکو بخرید.

گکوها شکارچی طبیعی سوسک هستند و اگر شما دوست دارید یکی از آنها را داشته باشید که آزادانه در خانه‌تان پرسه بزند، عالی است چرا که این خزندگان به سرعت سوسک‌ها را از بین می‌برند. مهم است که از هیچ گونه ماده‌ی سمی استفاده نکنید اگر که تصمیم گرفته‌اید یک مارمولک گکو خریداری کنید زیرا گکوها ممکن است به صورت منفی تحت تاثیر قرار بگیرند اگر ماده‌ی سمی وارد بدنشان شود.

مواد مورد نیاز:

– یکی مارمولک سالم و چالاک

روش کار:

– یک منطقه‌ی محصور برای مارمولک گکو آماده کنید و یک کاسه آب برای‌شان بگذارید.
– اجازه بدهید که مارمولک آزادانه در خانه‌تان برای پیدا کردن غذا (سوسک) پرسه بزند و هر از گاهی مارمولک‌ها را چک کنید تا مطمئن شوید که آنها سالم هستند و مواد غذایی کافی دارند.
– در نهایت، مارمولکهای گکو سوسک‌ها را ریشه‌گن می‌کنند و شما باید یک منبع غذایی برای آنها فراهم کنید.

توجه: از آن‌جایی که این روش در واقع طی کردن یک دوره‌ی طبیعی است، برای همه عملی نیست. لطفا قبل از انتخاب این متد، مطمئن شوید که توانایی و تمایل نگهداری و مراقبت از یک حیوان خانگی خزنده را دارید.

۲۵: از درخت سدر استفاده کنید.

سدر را می‌توان در عطاری‌ها پیدا کرد. بوی سدر نه تنها سوسک‌ها را دور خواهد کرد، بلکه عطر دلپذیری نیز به خانه‌تان می‌دهد. سدر نه فقط سوسک‌ها را بلکه سایر حشرات را نیز از خانه‌تان دور خواهد کرد.

مواد مورد نیاز:

– مقداری سدر

روش انجام کار:

– سدر را در قسمت‌هایی مانند کابینت، زیر سینک، زیر یخچال، یا مناطق دیگر قرار بدهید تا سوسک‌ها بوی آن را حس کنند و خانه‌تان را ترک کنند.

با قرار دادن پیاز در گوشه کنار منزل سوسک ها را دفع کنید 

تفاوت عمده بین آفت کش خانگی و کارخانه ای این است که آن برای سلامتی ضررندارد بنابراین اگرمی خواهید چیزی سلامت خود و کودکانتان راتهدید نکند باید سعی کنید از این روش موثر و ساده استفاده کنید .

مواد لازم برای تهیه ماده دفع سوسک:
۱عدد پیاز
۱ق غ جوش شیرین

طرز تهیه دفع کننده سوسک های ریز و درشت خانگی:

ابتدا پیاز را خرد کنید و جوش شیرین روی آن بریزید خوب ترکیب کرده و گوشه ی منزل قرار دهید. حدس بزنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ بله درست است سوسک های پنهان در گوشه کنار خانه بیرون آمده و خود به خود کشته می شوند.

نحوه مبارزه:

برای مبارزه در نظر داشته  باشید که سوسری ها ( سوسک ها ) برای ادامه زندگی نیازمند آب غذا و پناهگاه هستند می توان با بکارگیری روش های زیر ، دسترسی این حشره را به آب ، غذا و پناهگاه کم نموده و بطور موثری آلودگی را کاهش داد.

کاهش منابع غذا : 
-زباله  ها را در داخل کیسه های نایلونی غیر قابل نفود و سپس کیسه را در داخل زاله دانی درب دار قرار دهید زباله دان باید به صورتی باشد که در ان کاملاً بسته شود.
-هر شب قبل از ساعت ۹ زباله ها را از منزل خارج کنید و کیسه زباله را در مکانی دور از رفت و آمد مردم قرار دهید تا جمع اوری و دفع شود به یاد  داشته باشد که در کیسه را محکم گرده بزنید.
-مواد غذایی را یا در داخل یخچال و یا داخل ظرف دردار نگهداری کنید.
-باقیمانده مواد غذایی در حین طبخ یا صرف غذا را جمع آوری کنید.
-سکوها وقفسه های آشپزخانه را بخوبی تمیز کنید و انها را پاکیزه نگه دارید.
-سطح به خصوص کف آشپزخانه را بطور مرتب تمیز نمائید.
-سایل شستشوی ظروف غذا مثل سیم ظرفشوئی و اسکاچ را پس از هر بار استفاده بشوئید.
-چربی موجود بر هواکش ها و دیوا را بخوبی تمیز کنید .
-کلیه درزها و شکاف های موجود بر دیوار ، کف ، سقف ، درزهای میان پله ها و غیره را با مصالح ساختمانی مناسب مسدود کنید .
-بندهای موجود میان کاشی ها ، دیوار و کف حاشیه اطراف قرنیز ها را پر و بند کشی کنید.
-قفسه های آشپزخانه ( کابینت ها ) را از نوع پایه دار انتخاب  کنید تا زیر آن ضمن تبادل هوا ، بسادگی قابل شستن و تمیز کردن باشد.

کاهش منابع آب : 
-کف شوی فاضلاب رو ها بخصوص کف شوی آشپزخانه را به توری مخصوص ( درپوش ) مجهز نمائید.
-آب موجود در زیر گلدانی های منزل یا محل کارتان را تخلیه کنید.
-ظروف تهیه و صرف غذا را در اسرع وقت بشوئید هرگز انها را در طول شب نشسته باقی نگذارید اگر شستن طروف بلافاصله مقدور نیست آنها را در یک محل شوینده را بخیسانید تا در فرصت مناست شسته شوند .
-طروف شسته شده را بلافاصله خشک کنید تا از جمع شدن باقیمانده آب حاصل از شستشو در انها جلوگیری شود.
-شیر هایی را که چکه می کنند تعمیر کنید.

چگونه از پیدایش دوباره سوسک های کابینتی جلوگیری کنیم؟

  • از نگهداری مواد غذایی برای طولانی مدت در داخل کابینت ها خودداری کنید.
  • مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته را هرگز نگهداری نکنید.
  • داخل کابینت ها را همیشه تمیز و خشک نگه دارید.
  • ظرف های کثیف غذا را برای شب تا صبح نگه ندارید. بلکه بلافاصه بعد از صرف ام ظرف ها را بشویید.
  • ظرف غذای حیوان خانگی را به ویژه در شب ها همیشه خالی نگه دارید. سوسک ها شب رو هستند و بوی غذا را به سرعت احساس می کنند.
  • برای ذخیره مواد غذایی از کیسه های پلاستیک یا کاغذی استفاده نکنید. بلکه مواد غذایی را درون ظرف ها درب دار بهداشتی نگه دارید.
  • شب ها قبل از خواب سینک و کف آشپزخانه را خشک کنید. اگر کف آشپزخانه خیس است هرگز در شب آن را همین گونه رها نکنید. کمی وقت گذاشته و سینک ظرفشویی و کف آشپزخانه را خشک نید تا از بروز رطوبت که مورد پسند سوسک ها است جلوگیری شود.
  • شکاف های درب کابین را هر از مدتی یک مرتبه چک کنید.

مطلب پیشنهادی

بورس در ایران

بورس چیست؟

تا همین چند سال گذشته بیشتر مردم تنها ترین و بهترین راه سرمایه گذاری را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *