قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » اخبار » راهنمای نگهداری گل طبیعی در منزل
نگهداری گل در منزل
نگهداری گل در منزل

راهنمای نگهداری گل طبیعی در منزل

گل تازه ، باعث ایجاد طراوت و شادی در فضای منزل و محل کار است. با این اصول میتوانید شیوه مراقبت از گل طبیعی را یاد بگیرید و برای مدت طولانی آن را تازه نگهدارید

هیچ چیز مانند یک گلدان گل های طبیعی فضای خانه و هر فضای دیگری را شاداب و باطراوت نمی کند. همه ما گل ها را دوست داریم و می خواهیم بیشتری استفاده را از زیبایی آنها بنماییم.مسلما هر کسی از دیدن یک گلدان زیبا از گلهای رنگارنگ حس آرامش و نشاط می کند. اگر هم که به دنبال یک فضای عاشقانه هستید،  قطعاً گل های طبیعی انتخاب مناسبی خواهند بود. اما مشکلی که این گلهای ساقه بریده دارند، عمر کوتاه آنهاست. برای تازه نگه داشتن گل طبیعی در خانه روش های جالب و شاید هم عجیبی وجود دارد که در این مطلب با آنها آشنا می شویم.  برای آنکه عمر گل های شاخه بریده خود را طولانی تر کنید روش های زیر را بکار بگیرید.
راههای ساده ای برای نگهداری گل های طبیعی وجود دارد،مثل قرار دادن گلها در آب گرم،تمیز نگهداشتن گلدان و بریدن ساقه،که باعث افزایش عمر گل می شود
هدیه گرفتن گل همیشه لذت بخش است. اما متاسفانه بیشتر گل های تازه و طبیعی عمر کوتاهی دارند، و پس از چند روز زیبایی خود از دست می دهند.

با در نظر داشتن این موضوع، ما در  مجله اینترنتی ایلیار بهترین نکات نگهداری گل های طبیعی که به شما  کمک می کند تا عمر دسته گل های تازه خود را طولانی کنید را جمع آوری کرده ایم.

نگهداری گل در منزل
نگهداری گل در منزل

بهترین زمان خرید گل

بهترین زمان خرید گل از گلفروشیها بین ۹-۱۱صبح می باشد زیرا زمان بریدن گل توسط گل فروشی ها عصر روز قبل از عرضه می باشد. در هنگام انتخاب، گلهای سالم و شاداب را باید خریداری کرد.

– گل ها را در یک ظرف بزرگ تمیز قرار دهید

برای نگهداری گل های طبیعی همیشه از یک ظرف تمیز استفاده کنید. این ترفند خطر ابتلا به باکتری ها و سایر ریز جانداران را کاهش می دهد و گلها را آلوده نمی کند. برای اطمینان از اینکه ساقه گل ها بیش از حد فشرده نیست، گلدان هایی با گردن های پهن تر را انتخاب کنید.

– از آب گرم در دمای اتاق استفاده کنید

پس از چیدن گل ها، آنها رادر ظرف تمیزی دارای آب گرم با درجه حرارت حدودا ۴۳ درجه سانتیگراد و در محیط خنک قرار دهید. جذب آب در گل ها آب در این درجه حرارت را بیشتر است و خنک بودن محیط هم باعث می شود آب کمتری را از دست دهند. این فرایند را اصطلاحا سخت کنندگی (hardening) گویند.

البته آب جوش کار نخواهد کرد! درجه حرارت آب باید حدود ۴۳-۴۴ درجه سانتیگراد باشد. آب را در یک گلدان دارای گل بریزید و یک یا دو ساعت آن را در محل خنک قرار دهید.
مولکول های آب گرم سریعتر از ساقه حرکت می کنند، در حالی که گل ها رطوبت کمتری را از دست می دهند، زیرا هوا سرد است. این روش که “سخت شدن یا ماسیدن” نامیده می شود، یک روش موثر در نگهداری گل های طبیعی است که به طولانی شدن عمر گل ها کمک می کند.

اگر نمی خواهید از روش قبلی استفاده کنید، به راحتی دسته گل خود را در گرما و یا در دمای اتاق و در آب گرم نگه دارید. گل های تازه بریده شده، آب گرم را راحت تر از آب سرد جذب می کنند. با این حال، پیاز گل بهتر است در آب سرد باشد.
گلفروش ها معمولاً گل ها را داخل سطل آب و در جای خنک و سرد نگهداری می کنند. دمای پایین باعث می شود که گل تازه بماند و آب آن را زنده نگه می دارد. بدون آب گل ها فوراً پژمرده می شوند.

لازم نیست شما هم گل ها را در یخچال نگهداری کنید. فقط آنها را شب ها به جای سردی منتقل کنید و از نقاط گرم خانه از جمله شومینه و اجاق گاز و نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید تا به گلبرگ ها ظریف صدمه نخورد.

نگهداری گل در منزل
نگهداری گل در منزل

– برگ های پایین گل را جدا کنید

برگ ها زیر آب نمانند. برگ های پایین ساقه که با گذاشتن در گلدان زیر آب فرو می روند را جدا کنید. این باعث می شود که آب گلدان تمیزتر و صاف تر بماند. برگهایی که از گل درون آب می ریزد و یا در قسمت زیر آب رشد کرده اند را جدا کنید. این برگها غذای مناسبی برای رشد باکتریها در آب می شوند و باعث کاهش عمر گل می شوند.

برای نگهداری گل های طبیعی با عمر طولانی تر، هر گونه برگ که زیر سطح آب قرار می گیرد را جدا کنید. برگ های غوطه ور شده در آب می توانند بسیار سریع پوسیده شوند، در نتیجه به غذا برای باکتری هایی تبدیل می شوند که می توانند بقیه گیاه را آلوده کنند و به آن آسیب برسانند.

– آب گل ها را عوض کنید

برای نگهداری گل های طبیعی، هر روز آب آن را عوض کنید. و قبل از اضافه کردن آب تازه، فراموش نکنید که گلدان را بشویید و تمیز کنید، با این کار خطر ابتلا به عفونت گل ها را کاهش می دهد. همچنین می توانید چند قرص آسپرین را در گلدان پر از آب اضافه کنید تا آب پاک شود و از آسیب باکتری ها در امان باشد.

– ساقه گل ها را در یک زاویه برش بزنید

۳ تا ۵ سانت از پایین ساقه را ببرید و به برش انتهایی زاویه ای ۴۵ درجه بدهید و سپس در گلدان بگذارید. این کار باعث می شود که هوای اضافه وارد ساقه ها نشود.

فراموش نکنید که به طور مرتب ساقه گل ها را ببرید. از یک چاقوی تیز استفاده کنید و ساقه را در زاویه ۴۵ درجه قرار دهید. این روش ساده باعث افزایش توان گل ها در جذب آب می شود. همچنین عموما مطلوب است که ساقه گل های خریداری شده را بلافاصله قبل از قرار دادن آنها در آب تمیز کنید.

برای نگهداری گل های طبیعی حساس مانند گل رز، بهتر است ساقه آنها را زیر آب گرفته و سپس ببرید. گل های رز در مقابل حباب های هوا و باکتری ها که مانع از جذب آب می شوند بسیار حساس هستند و وجود این موارد در ریشه باعث می شوند که گل ها سریع تر تیره شوند.
بریدن کمی از انتهای ساقه در هر روز خوب است و باعث می شود که گل ها میزان ثابتی از مواد غذایی و آب دریافت کنند.
از چاقوی بسیار تیزی برای پاک کردن ساقه استفاده کنید. برای ساقه های چوبی و کلفت تر، می توانید از قیچی باغبانی تیز استفاده کنید.

– از نگهدارنده های گل استفاده کنید

شما می توانید این “غذای گل” را در فروشگاه های لوازم باغبانی خریداری کنید یا خودتان آن را تهیه کنید. نگهدارنده های گل حاوی اجزای اساسی هستند که برای طول عمر گل های چیده شده لازم است. علاوه بر این، در میان مواد تشکیل دهنده آنها، آفت کش ها هستند که از رشد باکتری ها جلوگیری می کنند و برای نگهداری گل های طبیعی مناسب است.

یک راه ساده برای تهیه نگهدارنده خانگی گل، ترکیب کردن نوشابه با یک مایع سفید کننده است. برای این کار فقط باید نوشیدنی های گازدار حاوی قند و اسید را به آب اضافه کنید.

سه لیوان آب و یک لیوان نوشابه را مخلوط کنید (نسبت آب  و نوشابه باید ۳ با ۱ باشد)، سپس چند قطره از مایع سفید کننده (نه بیشتر) برای کشتن میکروارگانیسم های مضر به آن اضافه کنید. در واقع، این ترکیب می تواند بسیار موثر تر از برخی نگهدارنده گل های تجاری باشد.

محلی را برای گل های خود انتخاب کنید که در معرض نور مستقیم خورشید یا نزدیک به گرما نباشد، زیرا این عوامل گیاهان را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین باید از قرار دادن گل های بریده شده در کنار یک ظرف میوه اجتناب کنید، زیرا میوه مقدار کمی گاز اتیلن تولید می کند، که باعث می شود گل ها به سرعت از بین بروند.

نگهداری گل طبیعی
نگهداری گل طبیعی

– در اسرع وقت گل های پژمرده را جدا کنید

هر زمانی که متوجه شدید، گل های پژمرده را از گلدان بردارید. در غیر این صورت، گاز اتیلن، که نه تنها توسط میوه ها، بلکه از گلهای پژمرده نیز ساطع می شود، می تواند به گل های سالم آسیب برساند.

– ترتیب گل ها در گلدان درست باشند

در نگهداری گل های طبیعی نباید اجازه دهید همه گل ها که در یک گلدان آب گذاشته شوند. گل نرگس های تازه بریده شده و گل سنبل، مواد شیمیایی در ساقه خود دارند را که برای گیاهان دیگر سمی هستند و آنها را از بین می برد، بنابراین بهتر است آنها را در یک گلدان جداگانه نگهداری کنید.

اگر، با این همه راهکار و به رغم تمام تلاش های شما، گلهای شما شروع به پژمرده شدن کردند ، آنها را چند دقیقه در آب گرم قرار دهید. این آخرین فرصت برای بازگرداندن آنها به زندگی است.

حتما بعد از خواندن راهنمای نگهداری گل طبیعی در منزل نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. تا در پست های بعدی از آن ها استفاده کنیم.

مطلب پیشنهادی

بورس در ایران

بورس چیست؟

تا همین چند سال گذشته بیشتر مردم تنها ترین و بهترین راه سرمایه گذاری را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *