خانه » بازرگانی » ثبت سفارش با درهم و دلار ممنوع شد ؟
ممنوعیت ثبت سفارش با درهم
ممنوعیت ثبت سفارش با درهم

ثبت سفارش با درهم و دلار ممنوع شد ؟

امروز می خواستم پرفرم درهمی ثبت سفارش کنم که با این خبر مواجه شدم. ثبت سفارش دلاری ممنوع بود حالا درهم امارات نیز اضافه شد. در ادامه با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید.

وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر منتشر شده در خصوص ممنوعیت ثبت سفارش با درهم را تایید کرد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تایید خبر بازرگانان ایران گفت: ثبت سفارش با درهم امارات از مدتی قبل ممنوع شده است.

لازم به ذکر است، هم اکنون ارز درهم امارات در سامانه تجارت موجود است؛ اما به گفته مسوولان وزارت صمت ممنوعیت ثبت سفارش با این ارز مدتی است که اعمال شده است.

مسوولان این وزارتخانه هنوز توضیحی درباره چرایی این تصمیم ارائه نکرده‌اند.

وزارت صمت ممنوعیت ثبت سفارش با درهم را تایید کرد

امتناع بانک های اماراتی از برقراری روابط بانکی با ایران

سامانه جامع تجارت
سامانه جامع تجارت

اعلام ممنوعیت ثبت سفارش با درهم توسط وزارت صمت

خبرها حاکی از آن است که ثبت سفارش با درهم از دیروز ممنوع شده است. این خبر را برخی تجار به ما اعلام کرده اند و می گویند این اتفاق در اقدامی ناگهانی افتاده و بازرگانان سردرگم شده اند.

هرچند بعضی از تجار خبر داده اند روز گذشته این اتفاق افتاده، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده ثبت سفارش با درهم امارات از مدتی قبل ممنوع شده است. این ممنوعیت در حالی است که هم اکنون ارز درهم امارات در سامانه تجارت موجود است؛ اما به گفته مسئولان وزارت صمت، ممنوعیت ثبت سفارش با این ارز مدتی است اعمال شده است.

پیگیری این موضوع از رئیس اتاق مشترک ایران و امارات، علت را مشخص کرد.مسعود دانشمند می گوید: با وجود اینکه بانک ملی و بانک صادرات شعبه دوبی داریم، اما بانک مرکزی امارات و بانک های این کشور بر بانک های ایرانی فشار می آورند و برای ایرانیان حساب باز نمی کنند و به این ترتیب، حساب های درهمی بین بانک های ایرانی و اماراتی وجود ندارد و تامین مالی با درهم به مشکل برخورده است.

در نهایت مسئولان در وزارت صنعت تصمیم گرفتند ثبت سفارش و گشایش اعتبار استنادی با درهم را ممنوع کنند.او در ادامه توضیح داد این ممنوعیت برای دیگر ارزها وجود ندارد و تجار ایرانی می توانند با ارزهای دیگر، ثبت سفارش کرده یا ال سی باز کنند.

این اتفاق به دلیل آن رخ داد که ثبت سفارش انجام می شد، کالا آماده می شد و وقتی اسناد به بانک های اماراتی می رفت، امکان پرداخت درهم برای آنها وجود نداشت و به مشکل برمی خوردیم.می پرسم این موضوع به FATF برمی گردد و او با رد این موضوع می گوید: اگر مشکل FATF بود، قاعدتا وزارت صنعت اعلام می کرد هرگونه معامله با تمامی ارزها با بانک های اماراتی ممنوع است، اما بر درهم تمرکز کرده و علت نیز امتناع بانک های اماراتی برای برقراری روابط بانکی با ایران و تامین درهم است.

احمد شیرخانی، عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین آلات سنگین معدنی، ساختمانی و راهسازی، در گفت وگو با «شرق» درباره مشکلی که با آن مواجه شده اند، می گوید: امروز (دیروز) به‎طور ناگهانی روی دستورالعمل داخلی مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات متوجه شدیم ثبت سفارش با درهم را ممنوع کرده اند.

در واقع دلار که ممنوع بود، حالا درهم نیز به آن اضافه شده است. این در شرایطی است که تجار با فرم پیش ثبت نام های (پرفرم) درهمی سازمان توسعه تجارت برای ثبت سفارش و تخصیص ارز مراجعه کرده اند.

حالا همه باید به فروشندگان مراجعه کرده و درخواست کنیم درهم را به یورو تغییر دهند، اما ممکن است نپذیرند.

به هر حال در شرایط تحریم و کمبود کالا در کشور، برای پیداکردن فروشنده ای که به کمک او بتوانیم تحریم را دور بزنیم و کالای اصل را وارد کنیم، به قدر کافی دچار مشکل هستیم.به گفته او، جالب اینکه ارز درهم در سامانه جامع تجارت موجود است، اما وقتی برای ثبت سفارش به سازمان توسعه تجارت مراجعه می کنیم و کد پرفرم را وارد می کنند، می گویند برای ثبت سفارش درهمی از صبح امروز (دیروز) دستور ممنوعیت صادر شده و هنوز هم علت آن را اعلام نکرده اند.

این در حالی است که پیش تر به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران، ثبت سفارش به دلار ممنوع شده بود و این امر کار را برای بازرگانان سخت می کرد. حالا با این اتفاق، بازهم بر سردرگمی بازرگانان افزوده شده است. به نظر می رسد این رخداد را بتوان با پیشینه عملکرد امارات در قبال ایران توجیه کرد. امارات پیش تر از پهلوگیری کشتی های ایران به بهانه تحریم ها امتناع کرده بود و حالا بانک هایش را از برقراری روابط بانکی با ایران منع می کند؛ اقدامی که چند ماه قبل در قالب بستن حساب ایرانیان در این کشور به اسم مبارزه با پول شویی انجام داده بود.

 ممنوعیت ثبت سفارش با درهم
ممنوعیت ثبت سفارش با درهم

نامه بانک مرکزی برای حذف درهم از مراودات تجاری با امارات/ ۳۲ درصد تجارت ایران با امارات است

مسعود دانشمند در گفت‌وگو با مهر گفت: اداره معاملات بانک مرکزی اعلام کرده است که ثبت سفارش واردات هر گونه کالا از امارات باید به ارزهایی به غیر از واحد پول این کشور یعنی درهم صورت گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات افزود: این ابلاغ به مفهوم این است که هر کالایی می‌تواند از مبداء امارات وارد ایران شود اما پرداخت پول آن با دلار، یورو و هرگونه ارز رایج دیگر به جز درهم امکان‌پذیر است

البته تا این لحظه بانک مرکزی علت این تصمیم را توضیح نداده است اما تصور می‌شود ظرف یکی دو روز آینده این مشکل حل شود.

وی با تاکید بر اینکه امارات شریک اول در صادرات و واردات کالا با ایران بوده است، تصریح کرد: طبیعی است که بانک مرکزی باید این تصمیم خود را به مراجع ذیربط ابلاغ کند که این ابلاغ به وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی تجارت در ایران صورت گرفته و طبیعی است که وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز این موضوع را به اداره کل ثبت سفارش و سایر مراجع ذیربط اعلام کند.

به گفته دانشمند، توقع ما از دولت این است که اتخاذ هر تصمیمی را با حفظ مباحث حاکمیتی خود به صورت شفاف بیان کند. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اظهارداشت: حجم کل واردات و صادرات ایران و امارات در سال ۸۹ مطابق آمار گمرک ۱۵ میلیارد دلار و مطابق آمار گمرک امارات در حدود ۲۵ میلیارد دلار است که تفاوت این دو رقم مربوط به آن دسته از کالاهایی است که به مناطق آزاد ایران وارد می‌شوند یا تجارت چمدانی و قاچاق دارند در حالی که تمامی آن کالاها از گمرک امارات گذر می‌کند و آمار آن‌ها ثبت می‌شود.

وی تصریح کرد: حجم صادرات و واردات و صادرات ایران و دنیا بدون احتساب نفت و میعانات گازی در حدود ۱۲۵ میلیارد دلار است که از این رقم، ۲۵ میلیارد دلار آن سهم امارات می‌شود، بنابراین کشور امارات سهم بزرگی را در تجارت ایران دارد و توقع این است که هر تصمیمی در مورد این کشور با آرامش و طمانینه صورت گیرد.

۳۲ درصد تجارت ایران با امارات است، امارات شریک اول تجاری با ایران

معاون امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه ممنوعیت مراوده تجاری ایران و امارات مشمول کالاهای ثبت سفارش شده پیش از این نمی‌شود، گفت: اولین کشوری که در صدر مراودات تجاری با ایران قرار دارد، امارات است. 

محمدرضا نادری در گفتگو با مهر درباره ممنوعیت مراودات تجاری ایران با امارات متحده عربی گفت: من هم اکنون در سفر شهرستان هستم و اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم، اما اگر چنین اتفاقی افتاده باشد این ممنوعیت شامل کالاهای ثبت سفارش شده قبلی نمی‌شود.

معاون امور گمرکی گمرک ایران با بیان اینکه امارات متحده عربی اولین کشوری است که ایران با آن مراوده تجاری دارد، افزود: امارات در صدر کشورهایی است که با ایران مراوده تجاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: ۳۲ درصد از ارزش تجارت ایران با کشور امارات متحد عربی انجام می‌شود.

براساس آمار منتشر شده توسط گمرک ایران، در ۸ ماهه ابتدای امسال ارزش واردات ایران از کشور امارات نزدیک ۱۳ میلیارد دلار و ارزش صادرات بالغ بر ۳٫۱ میلیارد دلار بوده است.

توضیحات سفیر ایران در امارات درباره توقف مراودات تجاری دو کشور

سفیر جمهوری اسلامی ایران در امارات درخصوص توقف ثبت سفارشات کالا بین امارات و ایران گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم این تصمیم ایران بوده است.

محمد فیاض در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در واکنش به خبر توقف ثبت سفارش کالا بین ایران و امارات بیان داشت:دلایل توقف ثبت سفارش کالا بین امارات و ایران نزد جمهوری اسلامی ایران است.

وی خاطر نشان کرد:مصلحت این تصمیم را باید از سیستم اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران یعنی وزیر مربوطه و سازمان توسعه تجارت پیگیری کرد.

سفیر ایران درباره مصوبه ای که منجر به توقف ثبت سفارش کالا بین ایران و امارات شده است نیز اظهار کرد: من از مصوبه مربوطه اطلاعی ندارم و تاکنون چیزی به ما اعلام نشده است.

فیاض در عین حال با تاکید مجدد بر اینکه تصمیم داخلی علت توقف ثبت سفارش کالای بین دو کشور امارات و ایران بوده است گفت: دلایل این تصمیم نزد تصمیم گیران یعنی مسئولان ایرانی روشن است.

وی در رابطه با پیگیری‌های صورت گرفته در این رابطه نیز عنوان کرد: بنده از بعد از اطلاع از موضوع پیگیری‌های مختلفی داشته‌ام اما باید این پیگیری‌ها به نتیجه مشخصی برسد.

همچنین ببینید

صدور ترخیصیه

ترخیصیه Delivery Order چیست ؟

ترخیصیه ( به انگلیسی Delivery order و فرانسوی ordre de livraison ) سندی است که توسط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی برداری ممنوع می باشد!