قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » آشپزی » انتخاب بهترین انواع قالب کیک
 قالب کیک کمربندی
 قالب کیک کمربندی

انتخاب بهترین انواع قالب کیک

برای پخت کیک انواع مختلفی از قالب های کیک وجود دارد که هر کدام دارای ویژگی ها، معایب و مزیت های خاص خودشان هستند. این تنوع در قالب های کیک شاید انتخاب را برای ما سخت کند به همین منظور قصد دارم در اینجا در مورد انواع قالب کیک و انتخاب بهترین قالب برای پخت کیک بنویسم. اگر دوست داری برای آماده کردن کیک های مختلف مناسب ترین قالب را انتخاب کنی مطالعه این پست بهت کمک می کند.  در ادامه با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید

لازم به ذکر نیست که انتخاب قالب خوب می تواند یکی از نکات مهم برای زیباتر شدن و پخت مناسب کیک ما باشد. بنابراین بهتر است حتماً قبل از خرید قالب کیک در مورد انواع قالب و انتخاب بهترین قالب برای کیکمان بیشتر بدانیم.

انواع قالب کیک و انتخاب بهترین قالب کیک

قالب های در رنگ، شکل و جنس های متفاوت وجود دارند که هرکدام، همانطور که گفتم برای نوعی خاصی از کیک مناسب هستند.

برای مثال در قالب های رنگ تیره زودتر کیک می پزد، چون رنگ تیره آنها باعث جذب گرما می شود. و قالب های میان تهی باعث می شوند گرما به همه نقاط کیک به یک اندازه برسد و کیک یکنواخت تر بپزد. با دانستن ویژگی های هر قالب می توانیم، تصمیم بهتری در انتخاب بهترین قالب داشته باشیم.

اگر روی کیکتان جمع و چروکیده می شود یا اینکه زیر کیک سیاه و سفت شده به دلیل این است که کیک با دمای زیاد و بدون پخش یکنواخت حرارت پخته شده، یا اینکه کیک خیلی سریع پخته و چروکیده می شود. که همه این نکات با انتخاب یک قالب خوب قابل حل شدن است.

اگر دوست دارید کیک صاف و یکنواخت بپزید علاوه برای انتخاب بهترین قالب حتماً نکات لازم برای جلوگیری از گنبدی شدن کیک را بخوانید.

قالب روشن گرما را کمتر جذب می کنند و برای پخت به مدت زمانی بیشتری نیاز دارند. اگر دوست دارید کیک با رنگ یکسان داشته باشید و اطراف آن زیاد برشته و تیره نشود قالب های رنگ روشن انتخاب بهتری هستند. برای مثال برای درست کردن کیک تولد بهتر است برای اینکه خامه بهتر به سطح کیک بچسبد اطراف کیک زیاد برشته و سفت نباشد.

قالب کیک قلب
قالب کیک قلب

قالب روشن

قالب روشن گرما را کمتر جذب می کنند و برای پخت به مدت زمانی بیشتری نیاز دارند. اگر دوست دارید کیک با رنگ یکسان داشته باشید و اطراف آن زیاد برشته و تیره نشود قالب های رنگ روشن انتخاب بهتری هستند. برای مثال برای درست کردن کیک تولد بهتر است برای اینکه خامه بهتر به سطح کیک بچسبد اطراف کیک زیاد برشته و سفت نباشد.

قالب تیره

رنگ تیره قالب باعث جذب بیشتر گرما در این نوع قالب ها می شود، بنابراین اطراف کیک بیشتر برشته می شود و البته زمان پخت کیک هم کاهش پیدا می کند.

قالب کیک نچسب

این قالب ها از آلومینیوم یا استیل هستند که یک لایه نچسب روی آنها کشیده شده و باعث می شود کیک به راحتی از قالب جدا شود .

رنگ تیره آنها باعث می شود گرما را بخوبی جذب کند بهتر است برای اینکه اطراف کیک زیاد قهوه ای و خشک نشود دمای فر و زمان پخت را برای این نوع قالب ها کم کنید.

این قالب ها هم در طرح های ساده شکلی و میان تهی وجود دارند.

در هنگام شستن و جدا کردن کیک از اجسام تیز یا سفت استفاده نکنید. چون ممکن است لایه نچسب آن آسیب ببیند و حالت نچسب بودن خودش را از دست بدهد.

این قالب ها نسبت به قالب های آلومینیومی قیمت نسبتاً بالایی دارند.

قالب کیک مافین

این قالب برای تهیه کیک های تک نفره استفاده میشه و در شکل ساده و یا با انواع طرح های زیبا موجوده و برای تهیه کیک برای مهمونی مناسبه چون کیک های یک نفره و به تعداد بهتون میده.

قالب مافین با جنس تفلون و یا سیلیکون موجود است. قالب ها مافین گرد و کوچک هستند و در تعداد های ۶ ،۱۲ یا ۲۴ تایی در یک قالب مستطیل قرار دارند. عموما داخل قالب های مافین کاغذ های مخصوص آن را قرار می دهند تا شکل زیباتری داشته باشند.

قالب مافین
قالب مافین

قالب سیلیکونی

قالب سیلیکونی از سیلیکون قابل انعطاف ساخته شده که دمای منفی ۴۰ تا مثبت ۵۸۰ درجه را تحمل می کند. و قابل استفاده در فریزر، مایکروویو و فر است.

از قالب های سیلیکونی بیشتر برای تهیه دسر و کیک های یخچالی استفاده می شود.

در انتخاب قالب سیلیکونی حتماً یک جنس خوب و با کیفیت تهیه کنید. چون اگر جنس مرغوب نباشد با حرارت رنگ آنها تغییر می کند و بوی بد می گیرد. برای درآوردن کیک از قالب سیلیکونی باید قالب را چرب و آرد پاشی کنید.

قالب های سیلیکونی برای ژله خیلی مناسب نیست و ژله به سختی از آن خارج می شود. و بیشتر برای دسرهای شیردار مانند انواع کارامل و ژله بستنی این نوع قالب خوب است.

این قالب ها دارای طرح های متنوع و زیبایی هستند که امروزه خیلی طرفدار پیدا کردند.

انواع قالب کیک از نظر شکل

یکی دیگر از عوامل برای انتخاب بهترین قالب برای پخت کیک گزینش بهترین شکل قالب برای کیک مد نظر ماست. در ادامه انواع قالب از نظر شکل و ویژگی های آن ها را بررسی می کنم.

قالب کیک ساده

قالب ساده به قالب های مربعی، دایره ای و مستطیلی گفته می شود که دارای سطح صاف هستند برای پخت انواع کیک می توان از آنها استفاده کرد و به دلیل سطح صافی که دارند درآوردن کیک از آنها راحت تر است. برای پخت کیک های چند طبقه و یا معمولی از قالب های ساده استفاده می شود.

قالب ساده می تواند در جنس آلومینیومی، نچسب و حتی سیلیکونی باشد. برای درآوردن کیک از قالب های ساده آن ها را چرب و آرد پاشی کنید، کافی است. حتی برای اطمینان بیشتر و راحت تر شدن کارتان می توانید از کاغذ روغنی در کف و یا اطراف آنها استفاده کنید.

قالب کیک
قالب کیک

 قالب کیک کمربندی

قالب های کمربندی در بیشتر مواقع از جنس نچسب هستند. و معمولا در شکل های ساده دایره و قلبی در بازار وجود دارد.

از ویژگی بارز این قالب این است که بدنه آنها با یک گیره به راحتی باز می شود بنابراین می توان خیلی راحت کیک را از قالب خارج کرد.

برای پخت انواع کیک های خیس، چیزکیک ها و چاکلت موس ها بهترین انتخاب هستند.

فقط به این نکته توجه کنید برای اینکه از کناره های قالب مواد کیک نشت نکند مخصوصاً اگر مایع کیک خیلی رقیق باشد، بهتر است کاغذ روغنی مانند تصویر بالا، کمی بیشتر از اندازه کف قالب ببریم تا درزهای قالب را بگیرد و مواد به بیرون نشت نکند.

برای استفاده از این قالب اگر قرار است آن را در فر بگذارید حتما کف آن کاغذ روغنی بیاندازید زیرا در غیر این صورت مواد کیک از کناره های آن بیرون می زند یا می سوزد

قالب کیک کمربندی
قالب کیک کمربندی

نحوه قرار دادن کاغذ روغنی بدین شکل است که روی کف قالب یه تیکه کاغذ روغنی قرار میدیم، دیواره قالب را روی کاغذ روغنی گذاشته و قالب را می بندیم.

این قالب‌هابه شکل گرد هستند و ویژگی اصلی این قالب‌ها این است که وقتی‌ کیک پخته شد با باز کردن کمربند آن به راحتی‌ کیک از قالب جدا می‌شود و نیازی به برگرداندن قالب نیست. 

 قالب کیک کمربندی
قالب کیک کمربندی

قالب کیک میان تهی

این قالب ها به صورت طرح دار و ساده وجود دارند و در وسط آنها یک مخروط شکل وجود دارد. این مخروط باعث می شود گرما به وسط کیک برسد و کیک سریع تر بپزد. همچنین چون گرما را یکنواخت تر به همه نقاط قالب منتقل می شود موجب می شود کیک بیشتر پف کند، سریع تر بپزد و همه جای آن یکنواخت باشد.

قالب کیک میان تهی
قالب کیک میان تهی

امیدواریم که توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد قالب کیک به شما دهیم. نظرات و تجربیات خودتان را با ما در میان بگذارید.

مطلب پیشنهادی

مرغ سوخاری پولکی

طرز تهیه مرغ سوخاری پولکی رستورانی

بنظرم لازمه که هر خانمی چند مدل غذا با مرغ بلد باشه. در پست قبلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *