قالب وردپرس بیتستان پرنده فناوری
خانه » اخبار » اجتماعی » افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ چه میشود ؟
افزایش قیمت بنزین 97
افزایش قیمت بنزین ۹۷

افزایش قیمت بنزین در سال ۹۷ چه میشود ؟

این روزها برای بسیاری از شهروندان این دغدغه وجود دارد که ایا قیمت بنزین در سال ۹۷ افزایش می یابد یا خیر؟ با مجله ایلیار همراه باشید

پایگاه اطلاع رسانی دولت طی اخباری رسما اعلام کرد

قیمت بنزین در سال ۹۷ به ۱۵۰۰ تومان می رسد و یارانه به ۴۲ میلیون نفر از مردم تعلق خواهد گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی دولت طی اخباری رسما اعلام کرد قیمت بنزین در سال ۹۷ به ۱۵۰۰ تومان می رسد و یارانه به ۴۲ میلیون نفر از مردم تعلق خواهد گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی دولت طی خبری رسما اعلام کرد در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان شده است و مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است.

در حال حاضر شکاف زیادی بین قیمت سوخت در کشورمان با کشورهای اطراف وجود دارد. به عنوان نمونه در حالی که

قیمت گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان است

این قیمت در بسیاری از کشورهای اطراف ۶۰۰۰ تومان است و این مساله زمینه را برای افزایش قاچاققاچاق و مشکلات این چنینی فراهم کرده است.

در واقع به دولت این اجازه داده شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند.

بر اساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست.

این لایحه در صورت موافقت مجلس ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود.

در این گزارش آمده است این مساله نگرانی هایی بابت اثرت روانی گرانی بنزین به وجود آورده است و این در حالی است که به گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است.

همچنین این پایگاه در خبری با عنوان «استفاده از منابع حاصل از حذف یارانه ثروتمندان برای رفع فقر مطلق و بهداشت» آمده است برآوردها نشان می دهد منبع حاصل از حذف غیر نیازمندان از یارانه در سال آینده ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و حدود ۳۴ میلیون نفر از دریافت یارانه حذف و مابقی که حدود ۴۲ میلیون نفر هستند باقی می مانند.

پس از چند هفته انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و فراتر از آن، حالا به نظر می رسد که پیش بینی بسیاری افراد در این زمینه محقق شده و بنا به مخالفت مجلس نشیان، جمع بندی نهایی بر سر قیمت ۱۲۰۰ تومانی هر لیتر بنزین در سال آینده حاصل شده باشد.

به گفته یکی از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷؛

رئیس سازمان برنامه و بودجه از آمادگی دولت برای اجرای قیمت بنزین ۱۲۰۰ تومانی از سال آینده خبر داده است.

آنطور که از گفته های مهرداد لاهوتی بر می آید رقم ۱۵۰۰ تومانی پیشنهادی دولت برای قیمت بنزین در سال آینده قطعی نیست و با توجه به مخالفت نمایندگان، احتمال تصویب گزینه ۱۲۰۰ تومانی بیشتر است.

افزایش قیمت بنزین
افزایش قیمت بنزین

البته پیش از این اعلام شده بود که درآمد ۱۷۴۰۰ میلیاردی دولت از محل افزایش قیمت سوخت، به عنوان بخشی از بودجه ۷۵ هزار تومانی برای اشتغال زایی در کشور، در نظر گرفته شده است اما حالا کاملا مشخص نیست که در صورت قیمت گذاری ۱۲۰۰ تومانی هر لیتر بنزین در سال ۹۷، سرنوشت تامین بودجه لازم برای کارآفرینی کلان چه خواهد شد؟

در واقع پیش از این فلسفه دولت از افزایش ۵۰ درصدی قیمت سوخت مصرفی در طی سال آینده، به عدم افزایش قیمت بنزین ظرف سال های گذشته مربوط می شد، چرا که براساس قانون دولت در تمامی سالیان اخیر از توانایی اجرایی خود برای کنترل قیمت سوخت استفاده نکرده است و حالا افزایش قیمت ۵۰ درصدی در راستای جبران این عدم افزایش به مجلس پیشنهاد شده است.

اما نمایندگان بر این نظرند که باتوجه به شرایط اقتصادی، مردم توانایی فشار روانی و جبران تورم ناشی از این افزایش قیمت را ندارند و از همین رو طی هفته های گذشته مخالفت خود را با چنین سطحی از افزایش قیمت عنوان نموده اند.

حال باید منتظر ماند و دید که در نهایت سرنوشت قیمت بنزین معمولی ، بنزین سوپر و قیمت بنزین کلانشهرها چه می شود، چرا که این روزها پیشنهاد افزایش قیمت بنزین ویژه کلان شهر ها در راستای کاستن از مصرف سوخت و ترافیک نیز بر روی میز مسئولان شهری قرار دارد

زنگنه احتمال گرانی بنزین را تکذیب نکرد

 وزیر نفت آقای زنگنه با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ دیده شده است، افزود: زمان و چگونگی افزایش قیمت بنزین هنوز مشخص نیست.

در حالی رسانه های نزدیک و حامی دولت چند روزی است از برنامه دولت برای گرانی حاملهای انرژی خبر می دهند، نوبخت سخنگوی دولت دیروز اخبار مربوط به گرانی سوخت را از اساس تکذیب کرد.

این در حالی است که امروز یکی از روزنامه های حامی دولت به نقل از منابع آگاه در سازمان برنامه و بودجه از افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان از اول دی ماه خبر داد.

در عین حال سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش اعلام کرد که “شرکت ملی پالایش و پخش هنوز عددی را به عنوان قیمت جدید بنزین به وزارت نفت نداده است و نه قیمت‌های جدید و نه زمان اجرا مشخص نیست.”

در عین حال بیژن زنگنه وزیر نفت در خصوص انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت بنزین، گفت: هر وقت لازم شد دولت موضوع افزایش قیمت بنزین را عنوان می کند.

وزیر نفت با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین در بودجه سال ۹۷ دیده شده است، به خانه ملت افزود: اینکه چه زمانی و چگونه افزایش قیمت بنزین اعمال شود، هنوز مشخص نیست.

عضو کابینه دولت دوازدهم، تصریح کرد:بحث مبلغ قیمت بنزین هنوز باز است و این تصمیم در مجلس جای بحث دارد.

پرونده بنزین همواره روی میز دولت باز است و تقریبا هر ماه یک‌بار گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد تصمیمی که دولت می‌خواهد درباره آینده سوخت در کشور اتخاذ کند، مطرح می‌شود.
گزینه‌های احتمالی بین دو نرخی کردن، سهمیه‌بندی یا افزایش قیمت سوخت می‌چرخد و فعلا با الزام استفاده از کارت سوخت، احتمال سهمیه‌بندی از همه قوی‌تر است.

در بودجه سال ۱۳۹۷ دو تبصره ۱۴ و ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رنگ دیگری به احتمال افزایش قیمت بنزین در سال جاری داد و حتی سقف ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز برای مابه تفاوت افزایش قیمت حامل های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ تعیین شد.از همان زمان زمزمه‌های افزایش قیمت بنزین دهان به دهان شد و احتمالات حول و حوش این موضوع همچنان مطرح می‌شود. احتمالاتی که با الزام مجدد استفاده از کارت سوخت قوت گرفت و هرچند شایعات از احتمال دو نرخی شدن و حتی افزایش قیمت بنزین خبر می دهند اما هنوز هیچ مقام مسئولی به طور رسمی این شایعات را تایید نکرده است.

تنها موضوعی که محرز است این است که دولت قصد دارد استفاده از کارت سوخت را به طور جدی پیگیری کند و اینکه بر اساس لایحه بودجه اجازه دارد قیمت سوخت را افزایش دهد.

این در حالی است که روند مصرف سوخت در کشور به شدت در حال افزایش است و هر ماه شاهد افزایش مصرف بنزین نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل هستیم.به طوری که طبق آخرین آمار مصرف بنزین در خرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۱ درصد رشد داشته است.

در این راستا،حسن ضیاء کاشانی،مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی  در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: در حال حاضر نیاز داخلی کشور به بنزین با تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس تامین می‌شود اما از سوی دیگر متاسفانه سالی ۱۰ درصد به رشد مصرف بنزین اضافه می‌شود که بخشی از آن هم مربوط به قاچاق است. زیرا با توجه به تضعیف استفاده از کارت سوخت، میزان قاچاق نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کرد است. یکی دیگر از دلایل افزایش مصرف بنزین تولید و فروش خودروهای داخلی است که برخی از این خودروها سوخت بیشتری مصرف می‌کنند.

افزایش قیمت بنزین 97
افزایش قیمت بنزین ۹۷

LPG جایگزین بنزین شود
وی با بیان اینکه LPG می‌تواند جایگزین بنزین شود، توضیح داد: در حال حاضر LPG در کشور تولید و صادر می‌شود و می‌تواند تا ۴۰ میلیون لیتر جایگزین بنزین شود. اگر از رانندگان تاکسی که پرمصرف ترین مشتریان سوخت هستند، سوال شود، مشخص می‌شود که آنها LPG را به CNG ترجیح می‌دهند. دنیا به سمت استفاده LPGبه جای بنزین و CNG به جای نفت گاز در حرکت است اما ما با توجه به شرایطی که داشتیم CNG را جایگزین بنزین کردیم. به نظر من LPG می‌تواند نیاز کشور را تامین کند و با تحریم‌ها مقابله کند. نیاز به تکنولوژی خاصی هم ندارد و تنها نصب پیت در خودروها کافی است.

هر گونه افزایش قیمت بنزین ظلم در حق مردم است
مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش در ادامه در مورد واقعی کردن قیمت بنزین اظهار کرد: زمانی که در شرکت پخش مسئولیت داشتم، از واقعی شدن قیمت‌های سوخت دفاع می‌کردم اما در حال حاضر متوجه می‌شوم با حقوقی که دریافت می‌کنم تنها می‌توانم تا شانزدهم ماه یک زندگی معمولی را اداره کنم. به طور کلی با این سقف پرداختی حقوق در داخل کشور هر گونه افزایش قیمت سوخت ظلم در حق مردم است.

کارت سوخت مانع قاچاق فرآورده می‌شود
کاشانی با تاکید بر اینکه کارت سوخت تنها ابزاری است که می‌تواند از قاچاق فرآورده جلوگیری کند، افزود: در زمانی که کارت سوخت در ایران ارائه شد، همه کارکردهای آن به کار گرفته نشد و به طور کلی طرح آن کاملا پیاده نشد. زمانی که مردم از کارت سوخت استفاده کردند، میزان مصرف ۲۵ میلیون لیتر در روز کاهش یافت در حالی که همه خودروها در سراسر کشور در حال تردد بودند و کمبود بنزینی در کشور وجود نداشت.

وی ادامه داد: قرار بود کارت سوخت جایگزین کارت خودرو شود و میزان سوخت متناسب با نوع و مدل خودرو تعیین شود که این طرح کامل اجرایی نشد من مطمئن هستم در حال حاضر ۱۵ میلیون لیتر بنزین در حال قاچاق است.

این در حالی است که عباس کاظمی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش بر واقعی شدن قیمت سوخت تاکید کرد و ایسنا گفت: به نظر من تنها راه مدیریت مصرف سوخت در کشور واقعی کردن قیمت آن است.

مطلب پیشنهادی

بورس در ایران

بورس چیست؟

تا همین چند سال گذشته بیشتر مردم تنها ترین و بهترین راه سرمایه گذاری را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *