خانه » اخبار » آموزش صحیح بکسل کردن خودرو
بکسل کردن خودرو
بکسل کردن خودرو

آموزش صحیح بکسل کردن خودرو

چند روز پیش ماشینم تو گل جاده گیر کرد مجبور شدم بکسل کنم 🙂 . برا همین تصمیم گرفتم آموزش و نکات بکسل کردن را براتون بذارم. در ادامه با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید.

در هنگامی که خودروی شما خراب شده و به هر دلیل ناچار به بکسل کردن آن شده اید، باید ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و

در مرحله اول خودرویی را بیابید که توانایی کشیدن خودروی شما را داشته باشد و به عبارتی دیگر قدرت کافی برای بکسل کردن خودروی شما را داشته باشد. 

بکسل کردن یکی از روش‌هایی است که هنگام خرابی یک خودرو یا گیر کردن آن در گِل، برف و غیره می‌توان از آن بهره برد. اما هنگام انجام این کار باید چندین مورد را رعایت کنیم.

بکسل کردن یکی از موثرترین کارها برای مواقعی است که خودرو در جایی گیر کرده یا اینکه بر اثر مشکلات فنی قادر به حرکت نیست. در این مواقع یک خودرو دیگر با اتصال سیم بکسل به خودرو آسیب دیده آن را به حرکت در می‌آورد تا در صورت خرابی به اولین تعمیرگاه مجاز و در صورت گیر کردن، از آن مکان آن را خارج کند.

برای اکثر شما رانندگان پیش آمده که بعضی اوقات زمانی پشت فرمان خودروی خود می نشینید و استارت می زنید، خودروی شما روشن نشود و یا حتی استارت نزند و یا ممکن است به علل متفاوتی مثل شکستگی پلوس چرخها، پاره شدن تسمه تایمینگ، خرابی موتور یا سیستم برقی خودرو و یا دلایل مشابه دیگر، مجبور به بکسل کردن خودروی خود به سمت منزل یا تعمیرگاه شوید. برای این کار باید نکاتی را بدانیم که دانستن آنها خالی از لطف نیست. با مجله اینترنتی ایلیار همراه باشید

بکسل کردن ماشین
بکسل کردن ماشین

مراحل بکسل کردن خودرو

۱٫ در هنگامی که خودروی شما خراب شده و به هر دلیل ناچار به بکسل کردن آن شده اید، باید ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و در مرحله اول خودرویی را بیابید که توانایی کشیدن خودروی شما را داشته باشد و به عبارتی دیگر قدرت کافی برای بکسل کردن خودروی شما را داشته باشد. مثلاً یک خودروی سدان یا یک خودروی هاچ بک نباید برای بکسل کردن یک خودروی شاسی بلند یا وانت بزرگ استفاده گردد، چرا که این کار مطمئناً به موتور و شاسی آن صدمه وارد می کند.

۲٫  باید یک سیم بکسل یا تسمه و طنابی مستحکم و مناسب برای بکسل کردن تهیه کنید. البته در زمانی که مجبور هستید و در مضیقه می باشید، یک زنجیر هم می تواند نقش سیم بکسل را بازی کند، البته برای مسافتهای کوتاه؛ هرچند که این کار می تواند خطرناک باشد، چرا که زنجیر خاصیت کشسانی ندارد و نمی تواند کشش لازم را در مواقع لزوم ایجاد نماید، در نتیجه می تواند باعث شکستگی اتصالات بکسل گردد.

بهترین وسیله برای یک بکسل مناسب، یک تسمه نواری از جنس نایلون یا پلی استر می باشد که دو سر آن حلقه های ویژه بکسل ساخته شده است.

تسمه بکسل کردن خودرو
تسمه بکسل کردن خودرو

۳٫ در خودرو محلی مناسب برای نصب سیم بکسل پیدا کنید. قلاب روی سپر می تواند برای کشیدن بارهای سبک مناسب باشد، ولی مطمئناً نمی تواند برای کشیدن یک خودرو مفید واقع شود، چرا که قطعات سیستم تعلیق خودرو برای تحمل فشار کشش طراحی نشده اند و این امر می تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به سیستم تعلیق یا سپر خودرو گردد و یا باعث پاره شدن سیم بکسل شود.

بهترین مکان در یک خودرو برای نصب سیم بکسل ، فریم حلقه ای شکل یا قلاب روی سپر می باشد که در خودروهای متفاوت، دارای طراحی مختلف بوده و برای همین منظور تعبیه شده است.

۴٫ سیستم فرمان، ترمز و چراغهای راهنمای خودرو را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در هنگام بکسل کردن کار می کنند. اگر خودرو به سیستم فرمان و ترمز هیدرولیک مجهز باشد، مطمئناً عملکرد آنها در هنگام خاموش بودن موتور خودرو محدود می گردد. در چنین شرایطی بهترین تصمیم، اجاره کردن یک خودروبر یا وانت یدک کش می باشد.

۵٫ بازرسی و کنترل دقیقی روی محل اتصالات بکسل انجام دهید تا از ایمنی این کار مطمئن شوید و برای راننده ای که می خواهد خودروی شما را بکشد، علائم رفتاری و حرکتهای احتمالی دست و صورت را توضیح دهید.

۶٫ خلوت ترین و مناسب ترین مسیر را برای رفتن به مقصد(خانه یا تعمیرگاه) انتخاب نمایید و از تردد در خیابانهای پرترافیک اجتناب نمایید تا کمتر در ترافیک و شلوغی گرفتار شوید.

۷٫ سوار بر خودرویی شوید که می خواهد کشیده شود و ترمز دستی را آزاد کرده و دنده را در حالت خلاص قرار دهید. ترمز خودرو را به نرمی فشار دهید تا از حرکت خودرو در هنگام نصب تجهیزات بکسل کردن اجتناب شود.

۸٫ سعی کنید چیزی شبیه به پرچم برای مشخص کردن خودرویی که می خواهد بکسل شود، بر روی آنتن یا سقف آن قرار دهید، سپس ترمز را رها کنید تا مانع کشیده شدن بیش از حد سیم بکسل شود و همزمان با حرکت خودروی کشنده، برای حرکت آماده شوید.

۹٫ دقیقاً در یک مسیر مستقیم و درست در پشت سر خودرویی که خودروی شما را بکسل می کند، حرکت کنید و فرمان را بی جهت به طرفین حرکت ندهید. در زمانهایی که خودروی جلویی سرعت خود را کاهش می دهد یا در هنگامی که وارد خیابان شیب دار می شود، به نرمی پا را روی ترمز قرار دهید تا مانع برخورد احتمالی به خودروی جلویی شوید. اگر سیم بکسل شل باشد، در زمان شروع به حرکت خودروی جلویی، ممکن است فشار و تکان ناگهانی به خودروی شما وارد شود. برای اجتناب از چنین اتفاقی بهتر است از سیم بکسلهای ضخیم تر و مستحکم تر استفاده گردد.

۱۰٫ در تمام مدت زمان بکسل کردن خودرو، باید چراغ های خطر(فلشر) خودرویی که کشیده می شود، روشن بماند تا رانندگانی که در پشت شما رانندگی می کنند، سرعت خود را کاهش دهند و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهند.

اما هنگام بکسل کردن باید چندین مورد را حتما رعایت کرد:

 • از اتصال صحیح دو سر سیم بکسل اطمینان کامل پیدا کنید.

 • توجه کنید که سیم بکسل پیچ یا تاب نداشته باشد و کاملا صاف باشد. این امر باعث می‌شود تا کابل فرسوده با پاره بشود.
 • از سلامت سیم بکسل مطمئن شوید. بررسی کنید که این سیم فرسوده نباشد.
 • هرگز با تسمه ی بکسل یا یدک، ماشین بی سرنشین و راننده را بکسل نکنید.

 • آرام برانید.
 • سیستم فرمان، ترمز و چراغ های راهنمای خودرو را کنترل کنید تا مطمئن شوید که در هنگام بکسل کردن کار می کنند. اگر خودرو به سیستم فرمان و ترمز هیدرولیک مجهز باشد، مطمئنا عملکرد آنها در هنگام خاموش بودن موتور خودرو محدود می گردد. در چنین شرایطی بهترین تصمیم ، اجاره کردن یک خودروبر یا وانت یدک کش است.
 • فلاشرهای هر دو خودرو را در تمام مدت بکسل کردن روشن بگذارید.
 • بی دلیل فرمان ندهید و به چپ و راست نپیچید. به باد داشته باشید که علاوه بر خودرو شما، یک خودرو دیگر هم به دنبال شما و تحت تاثیر حرکات شما است. حرکات بی دلیل ممکن است باعث بروز حادثه بشود.
 • لطفا بکسل کردن خودرو را به خودروهای مخصوص این امر ( جرثقیل  ) واگذار کنید!

تعرفه حمل ( بکسل ) خودروهای تصادفی و غیر تصادفی عوامل اجرائی امداد خودرو  کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در سطح شهر و جاده

بکسل کردن خودرو
بکسل کردن خودرو

فاکتورهای اصلی در انتخاب سیم بکسل

سیم بکسل ها مشخصه های بسیار فنی و دقیقی چون ساختار، سایز، متریال، تنسایل، استاندارد تولید، آبکاری، روکش و بافت دارند. بنابراین انتخاب سیم بکسل مناسب یک امر کاملا مهندسی بوده و به بالا بردن امنیت و طول عمر بالاتر آنها کمک می کند. چند فاکتور بسیار مهم وجود دارند که هر یک به نحوی در انتخاب چند مشخصه از مشخصات بالا کمک می کنند. اولین فاکتوری که در انتخاب سیم بکسل مورد توجه قرار می گیرد کاربرد آن است. با توجه به نوع کاربرد می توان ساختار، استاندارد تولید و مغزی سیم بکسل که از مهمترین مشخصه های آنها است انتخاب نمود. برای صنایع مختلف ساختارهای مختلف معرفی شده اند که در زیر به این دسته بندی ها بیشتر می پردازیم.

دومین فاکتور که می بایست در انتخاب سیم بکسل مورد توجه قرار گیرد بار وارده به سیم بکسل می باشد که باید بصورت مهندسی و با در نظر گرفتن ضریب اطمینان محاسبه گردد. محاسبه بار وارد به سیم بکسل ما را در انتخاب سایز سیم بکسل، تنسایل و متریال بکار رفته در آن که از خصوصیات مهم دیگر سیم بکسل است یاری می کند.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در انتخاب سیم بکسل شرایط محیط کاری آن یعنی میزان حرارت و رطوبت است. در مناطق مرطوب مثل مناطق ساحلی که یکی از پرکاربردترین نقاط استفاده سیم بکسل ها نیز می باشد به منظور جلوگیری از اکسید شدن و زنگ زدگی سیم بکسل ها معمولا بصورت گالوانیزه و حتی استنلس استیل مورد استفاده قرار می گیرد.

بکسل کردن پژو ۲۰۶

به روش بلند کردن ( فقط دو چرخ روی زمین قرار می گیرد. ) در این حالت بهتر است که خودرو را ( به کمک یک وسیله برای بلند کردن ) با چرخ ها بلند کنید. بکسل کردن بدون بلند کردن خودرو ( چهار چرخ روی زمین قرار دارد.) در این حالت شما باید همیشه از یک میله بکسل استفاده کنید. روش بکسل کردن خودرو با گیربکس اتوماتیک برای بکسل کردن خودروهای گیربکس اتوماتیک در حالت چهارچرخ روی زمین باید قواعد ذیل رعایت شود: – دسته دنده را در وضعیت N قرار دهید. – هنگام بکسل کردن، سرعت خودرو باید از ۵۰ کیلومتر در ساعت کمتر باشد و مسافت طی شده نیز کمتر از ۵۰ کیلومتر باشد.

هشدار!
برای بکسل کردن هرگز از گریل های جلو رادیاتور استفاده نکنید.

روش بکسل کردن از سمت جلو یا عقب خودرو
میله های بکسل را به حلقه وصل کنید.

حلقه جلو

بکسل کردن پژو ۲۰۶
بکسل کردن پژو ۲۰۶

حلقه عقب

بکسل کردن پژو ۲۰۶
بکسل کردن پژو ۲۰۶

 

نکات مهم

 • خودرو بکسل کننده همواره باید سنگین تر از خودروی بکسل شونده باشد.
 • خودروی بکسل شونده نباید دارای سرنشین باشد.
 • از خارج کردن سوئیچ استارت، یا بستن آن در زمان بکسل کردن خودرو بر روی چهار چرخ خودداری کنید چرا که باعث قفل شدن فرمان می شود. توصیه می شود سوئیچ را در موقعیت A قرار دهید.
 • از یک میله محکم و ثابت جهت بکسل کردن استفاده نمایید. در صورت استفاده از طناب و یا کابل ( هنگامی که قانون اجازه آن را می دهد )، باید خودروی بکسل شده قابل ترمزگیری باشد ( امکان روشن شدن موتور آن باشد ).
 • نباید خودرویی را که امکان حرکت و رانندگی ندارد، بکسل نمود.

یدک کشی با پژو ۲۰۶

یدک کشی کاروان، قایق، واگن و غیره

تنها از یدک کش های پژو که در مرحله طراحی خودروهای ۲۰۶ ، مورد آزمایش و تائید قرار گرفته اند استفاده کنید. باید توجه داشت نصب یدک کش بوسیله تعمیرگاه مجاز صورت گیرد. خودروی ۲۰۶ اساسا برای جابجا کردن افراد و اسباب و اثاثیه همراه آنها طراحی شده است و لیکن امکان نصب یدک کش در پشت آن برای حمل کاروان، قایق یا… نیز در نظر گرفته شده است.

رانندگی همراه با یدک کش باعث اعمال تنش های قابل توجه به خودروی کشنده می شود که راننده باید دقت و توجه زیادی هنگام رانندگی داشته باشد.

با افزایش ارتفاع، چگالی هوا کاهش یافته که این امر باعث کاهش عملکرد موتور خودرو می شود. با توجه به مطلب یاد شده به ازای هر ۱۰۰۰ متر افزایش ارتفاع می بایست ۱۰ درصد از راندمان مورد نظر جهت یدک کش کم نمود.

توزیع بارهای وارده

بار وسایل مورد نظر جهت حمل را بگونه ای روی یدک کش توزیع کنید تا اجسام سنگین تا حد امکان نزدیک اکسل عقب خودرو قرار گیرند البته باید توجه داشت مقدار بار مجاز وارده در قسمت جلویی یدک کش از حد مجاز فراتر نرود.

خنک کردن

یدک کش در یک سطح شیب دار باعث افزایش دمای آب سیستم خنک کننده می شود از آنجا که سیستم فن بصورت الکتریکی کنترل می شود ظرفیت خنک کنندگی آن بستگی به سرعت موتور ندارد. برای این منظور می توان از دنده سنگین برای کاهش دور موتور و به تبع آن کاهش سرعت خودرو استفاده نمود. باید توجه داشت حداکثر بار مجاز اعمالی، بر روی یدک کش بر روی سطوح شیب دار طولانی، بستگی به شیب و دمای هوای محیط دارد.

توجه در هنگام یدک کشی:

 • باید به دمای سیستم خنک کننده توجه داشت.
 • در صورت روشن شدن چراغ خطر سیستم خنک کننده می بایست توقف نموده، موتور را خاموش کرد.

لاستیک ها فشار باد لاستیک های اتومبیل کشنده و یدک کش می بایست طبق مقادیر پیشنهادی در دفترچه های راهنما مورد بازبینی قرار گیرند:

سیستم ترمز
یدک کشی باعث افزایش خط ترمز می شود. در هنگام یدک کشی می بایست با یک سرعت مطمئن و پایین حرکت کرد. در صورت نیاز نیز می بایست به تدریج ترمز گرفت و از ایجاد تغییرات ناگهانی در سرعت خودرو اجتناب نمود.

سیستم روشنایی
چراغ های جلویی اتومبیل می بایست بگونه ای تنظیم شوند تا باعث خیره شدن رانندگانی که از رو به رو حرکت می کنند نشود. همچنین می بایست چراغ خطرهای نصب شده بر روی یدک کش را پیش از حرکت بازبینی نمود. باد جانبی حساسیت و تأثیرپذیری خودروی کشنده و یدک کش همراه آن با باد جانبی افزایش می یابد لذا به منظور حفظ کنترل و پایداری خودرو می بایست با یک سرعت مطمئن حرکت کرد.

نکات مهم

 • به خاطر داشته باشید که زمانی که موتور خاموش باشد، بوستر ترمز کار نمی کند و برای ترمز کردن لازم است نیروی بیشتری به پدال وارد شود.
 • در زمان خاموش بودن موتور، سیستم فرمان هیدرولیک و ترمز عمل نخواهد کرد.
 • برای ممانعت از آسیب رسیدن به خودرو، باید از ترمز کردن شدید و همچنین شتاب گرفتن ناگهانی اجتناب نمود.

همچنین ببینید

خوابیدن بدون سوتین

خانمها خوابیدن با سوتین یا بدون سوتین ؟

به عقیده ی برخی خوابیدن با سوتین موجب بروز مشکلات و بیماری های جدی برای سینه ها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: کپی برداری ممنوع می باشد!